Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 66-55 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός είχε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, είχε απάντηση στην αντίδραση και στο προσπέρασμα της ΑΓΕΠ στο τρίτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος. Εκεί αντίπαλός της θα είναι ο Ζαφειράκης, με την ομάδα της Νάουσας να έχει το πλεονέκτημα έδρας και το νικητή της σειράς να αντιμετωπίζει τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κληντσάρης του Εδεσσαϊκού με δεκαεννέα πόντους, με τον Μωυσίδη (ΑΓΕΠ) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τον Σίπκα (Εδεσσαϊκός) με δεκατέσσερα.

Καλύτερος και πιο εύστοχος ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός, με συνέπεια να πάρε στα χέρια του τον έλεγχο του σκορ και να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 23-16.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 40-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΓΕΠ ανέβασε την έντασή της στην άμυνα, περιόρισε την ομάδα της Έδεσσας στους επτά πόντους και σημειώνοντας δεκαεπτά, κατάφερε να προσπεράσει με 47-49.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους ρόλους ωστόσο να αντιστρέφονται και τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση, χάρη σε ένα επιμέρους 19-6, να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 66-55.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 23-16, 40-32, 47-49, 66-55.