Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 65-50 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των Play Off της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός δέχτηκε πέντε πόντους στην πρώτη περίοδο και πέντε στην τέταρτη και κατάφερε να επικρατήσει της ΑΓΕΠ που στο μεσοδιάστημα κατάφερε μία πολύ μεγάλη επιστροφή, κάνοντας έτσι το 1-0 στην σειρά για την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να μεταλλάσσονται στη διάρκεια του αγώνα και να παρουσιάζουν εκ διαμέτρου αντίθετα πρόσωπα.

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός, ο οποίος σκόραρε κατα ριπάς στην επίθεση, ήταν σχεδόν απροσπέλαστος στην άμυνα και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 26-5.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ΑΓΕΠ, η οποία πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να εξανεμίσει τη μισή διαφορά του γηπεδούχου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-26.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τη φιλοξενούμενη να εξουδετερώνει ολοκληρωτικά το πλεονέκτημα που απέκτησε η ομάδα της Έδεσσας στην πρώτη περίοδο, η οποία ωστόσο μπήκε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το υπέρ της 49-46.

Κι ενώ όλα προμήνυαν ένα συναρπαστικό φινάλε, η ΑΓΕΠ δεν ευστόχησε ούτε σε μία προσπάθεια εντός παιδιάς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Εδεσσαϊκό να ξεφεύγει ξανά στο σκορ και να επικρατεί με το τελικό 65-50.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 26-5, 37-26, 49-46, 65-50.