Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 74-68 του Εδεσσαϊκού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ανοιχτούς άφησαν τους λογαριασμούς τους για την Τετάρτη το βράδυ ΑΓΕΠ και Εδεσσαϊκός, καθώς η ομάδα της Κατερίνης, μετά από ένα κλειστό καθ όλη τη διάρκειά του παιχνίδι, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ισοφαρίσει την σειρά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσης το Εδεσσαϊκού με είκοσι τέσσερις πόντους, με τον Ζαδέ (ΑΓΕΠ) να ακολουθεί με είκοσι τρεις και τον Πέτκο (Εδεσσαϊκός) με δεκαεννέα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΓΕΠ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 19-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 40-38.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να σημειώνει δεκαεννέα πόντους, τον Εδεσσαϊκό δεκαοκτώ και το σκορ να διαμορφώνεται σε 59-56.

Ούτε το τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να είναι πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα και να κατακτούν το ροζ φύλλο με το τελικό 74-68.

Διαιτητές: Σιώκας, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 19-18, 40-38, 59-56, 74-68.