Ο Άρης Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 69-73 από την Ανόρθωση Βόλου, στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η Ανόρθωση μετά από τρεις σερί ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας δύσκολα τον Άρη και με 8-4 ανέβηκε στην τέταρτη θέση, με τον Άρη να παραμένει όγδοος με 4-8.

Χωρίς τη Μαγκλάρα, που απουσίαζε, η βολιώτικη ομάδα είχε το καλύτερό της διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και με επιμέρους σκορ 10-19 αλλά και με μία ζώνη άμυνας που λειτούργησε, μετέτρεψε το -2 σε +7 στο 30’ και συνέχισε να έχει τον έλεγχο και για μεγάλο διάστημα στην 4η περίοδο.

Ωστόσο, στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Αρη με συνεχή προσπάθεια να μειώνει στο έναν (69-70). Όμως, η Ανόρθωση δεν ξαναδέχθηκε πόντο, αντίθετα στο τελευταίο λεπτό είχε 1/2  βολές με τη Σουλτάνη και δίποντο με την Κουτσουνούρη που πήρε το ριμπάουντ στη συγκεκριμένη φάση.

Διαιτητές: Γκαντίδης Θ., Σιούλας.

Δεκάλεπτα: 12-12, 34-32, 44-51, 69-73.

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Κωτούλης): Μπαλτζή 9, Καλογήρου 7 (1), Γιάνταη 11, Βλάχου 14, Εφραιμίδου, Τσιαρσιώτη, Μάντζιου, Κερασοβίτη 28 (4).

ΜΓΣ Ανόρθωσις Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 16 (1), Σουλτάνη 24, Ζήτη 4, Ταντουρόφσκα 17 (3), Τσιμπίδη, Αρτεμισίου 5 (1), Αγαγιώτου, Μίχαλου, Μιχαηλίδου 5 (1), Ξενοφώντος 2.

Πηγή: Μαγνησία News