Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 79-63 από την Πυλαία, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πυλαίας, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Έχοντας εξασφαλίσει λίγο νωρίτερα και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία, ο Στέλιος Χατζηιωάννου έδωσε αγωνιστικό χρόνο σε όλες τις νεαρές παίκτριες και παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ο Πιερικός Αρχέλαος επέστρεψε δύο φορές, χωρίς να καταφέρει να φτάσει στην ανατροπή.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Ιγγλέζου της Πυλαίας με είκοσι έναν πόντους, με τις Μάντζου (Πιερικός Αρχέλαος) και Καραμπατζάκη (Πυλαία) να ακολουθούν με δεκαπέντε.

Η Πυλαία μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 10-1, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισορροπεί στην συνέχεια το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-8 υπέρ της γηπεδούχου.

Ο φιλοξενούμενος κατάφερε να μειώσει σε απόσταση μίας κατοχής (19-17), με τις παίκτριες της Χρύσας Λίτσου να τρέχουν αντιδρούν και να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (37-26) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε εκ νέου να μειώσει στους τέσσερις (48-44), με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 51-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πυλαία διεύρυνε και πάλι το προβάδισμά της, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 79-63.

Διαιτητές: Γκαντίδης Μ., Μαρτυγάκης.

Δεκάλεπτα: 15-8, 41-34, 51-44, 79-63.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 15 (1), Λογδανίδου 4, Ιγγλέζου 21 (2), Βαντσιούρη 10, Κωστανάκη 4 (1), Σπανίδου 2, Καρβουνιάδου 2, Κουράτορα 4, Στυλιανού 2, Διαμαντοπούλου 15.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 8 (2), Μάντζου 15, Λάππα 5, Καρανικόλα 2, Γελαστοπούλου 2, Ζαμάνη 8, Μπαγκλαρίδου 4, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου 5, Σωπιάδου 2, Κιολέογλου 8.