Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 36-102 από τους Πάνθηρες Καβάλας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο αγώνας εξελίχθηκε από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους Πάνθηρες Καβάλας να φτάνουν στη δεύτερή τους νίκη σε τρεις αγώνες και την ΑΓΕ Πιερίας να γνωρίζει την τρίτη της ήττα και να παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

‘Ενα σερί οκτώ πόντων έδωσε προβάδισμα με 5-14 (5’ 55”) στους Πάνθηρες Καβάλας, με την ΑΓΕ Πιερίας να μειώνει σε 10-14 στο 6’ 35”. Οι φιλοξενούμενοι χάρη σε ένα 0-7 ξέφυγαν με 10-21 στο 8’ 32” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-23.

Η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (13-33) στο στο 13’ 21” και στους τριάντα (13-43) στο 17’ 55” με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 15-48.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τους Πάνθηρες Καβάλας να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 36-102.

Διαιτητές: Μπαζάκας, Τσαρδούλιας Χρ.

Δεκάλεπτα: 11-23, 15-48, 20-78, 36-102.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Τσενεκίδου 6, Καραχαρίση, Κουρτέση 3 (1), Τόσκα, Ζήκα, Παπουτσίδου 2, Τσιαλαμάνη 16 (3), Δόβα 6 (1), Μελικίδου, Τσέλιου, Μυστρίδου 3, Θωμοπούλου.

Πάνθηρες ΑΚ Καβάλας (Αστεριάδης): Λυκάκη 12 (1), Πενέλη 24 (4), Μουταφίδου 4, Τσάντα 6, Κανελλοπούλου 14 (4), Παναγιωτίδου 14 (2), Τριανταφύλλου 27, Μαμαλίκατζη 1.