Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 59-62 από την Ανόρθωση Βόλου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Το έργο του Πιερικού Αρχέλαου ήταν εκ προοιμίου δύσκολο κόντρα στην Ανόρθωση κι έγινε ακόμα πιο δύσκολο λόγω της απουσίας της αρχηγού και πρώτης σκόρερ της ομάδας, Δήμητρας Τελίδου. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ και πραγματοποίησαν μία συγκλονιστική εμφάνιση, ωστόσο δεν έφυγαν με τη χαρά της νίκης και τους δύο βαθμούς από το γήπεδο, μιας και το τρίποντο της Ταντουρόφσκα στην εκπνοή της έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά της φιλοξενούμενης.

Παρά την ήττα του, ο Πιερικός Αρχέλαος (3-4) παρέμεινε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, με την Ανόρθωση (5-1) να ανεβαίνει στο τέταρτο σκαλοπάτι της και να βρίσκεται πλέον στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής, όταν προηγήθηκε με 12-7 στο 6’ 10”. Η Ανόρθωση απάντησε με ένα σερί επτά πόντων για το 12-14 στο 9’ 24” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-17.

Στην συνέχεια ήταν η σειρά της φιλοξενούμενης να ξεφύγει με πέντε (21-26) στο 15’ 22”, ωστόσο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία (33-33) στο 19’ 07” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα πέντε πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βόλου πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (35-41, 21’ 52”), με το γηπεδούχο να προσπερνά με 46-43 στο 28’ 11” και να κλείνει την περίοδο με το υπέρ του 46-45.

Η Ανόρθωση και πάλι πήρε διαφορά πέντε ποντων (48-53) στο 15’ 33”, με την ομάδα της Κατερίνης να βρίσκει και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και να επιστρέφει ανακτώντας το προβάδισμα με 59-56 στο 38’ 59”. Όμως η Ταντουρόφσκα είχε διαφορετική άποψη, καθώς αρχικά ισοφάρισε σε 59-59 σαράντα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι εν συνεχεία χάρισε τη νίκη στην ομάδα της ευστοχώντας ξανά πίσω από τη γραμμή των 6,75 στην εκπνοή γράφοντας το τελικό 59-62.

Διαιτητές: Λαμπρέλλης, Σιούλας.

Δεκάλεπτα: 14-17, 35-35, 46-45, 59-62.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Μάντζου 26 (4), Μπουμπουλέντρα 9 (1), Λάππα 5 (1), Καρανικόλα 2, Ζαμάνη, Μπαγκλαρίδου 2, Ζαρκανέλα 8, Τσενεκίδου, Κιολέογλου 7 (1).

ΜΓΣ Ανόρθωσις Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 20 (1), Σουλτάνη 19, Ταντουρόφσκα 12 (4), Τσιμπίδη, Μαγκλάρα 3, Αγαγιώτου 3 (1), Μίχαλου 5 (1), Μιχαηλίδου.