Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 72-65 από τον Ολυμπιακό Βόλου, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Βόλου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική των play out του 4ου ομίλου της National League 2.

Την ερχόμενη Κυριακή θα κριθεί το εισιτήριο της παραμονής στην κατηγορία, ο Ολυμπιακός, έστω και οριακά, κατάφερε να επικρατήσει στα τελευταία δευτερόλεπτα της ΚουΠα, να ισοφαρίσει την σειρά και να την στείλει σε τρίτο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί στο Κιλκίς στις 17:00.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος της ΚουΠα Κιλκίς με είκοσι δύο πόντους, με τον Πρέλεβιτς (Ολυμπιακός Βόλου) να ακολουθεί με είκοσι και τον Μανούσο (ΚουΠα Κιλκίς) με δώδεκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, με τον Λογοδότη να πετυχαίνει πέντε γρήγορους πόντους και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ η ΚουΠα προσπαθούσε να «χτυπήσει» κυρίως μέσα στη ρακέτα, με τους Μανούσο και Μακούλη. Ο γηπεδούχος βρήκε απάντηση με τα τρίποντα των Λογοδότη και Μαλακόπουλου, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 17-13 υπέρ των της ομάδας του Βόλου.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν κι άλλους πόντους από τον Πρέλεβιτς, για να κάνει το σκορ 23-13, με τη φιλοξενούμενη να αντιδρά και να μειώνει στο καλάθι (27-25). Παρά την πίεση που άσκησαν σε όλο το γήπεδο οι παίκτες του Ολυμπιακού, δεν κατάφεραν να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά, με τον Θεοδωράκο μάλιστα να ευστοχεί σε τρίποντο, 2’ 42’’ πριν το ημίχρονο, που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του Κιλκίς (30-32), η οποία πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 35-36.

Με καλάθι του Μακούλη στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και τρίποντο του Παπαδόπουλου οι παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου έκαναν το σκορ 35-41, αλλά ο γηπεδούχος πήρε λύσεις από τους Δελεντζέ, Μαλακόπουλο και Πρέλεβιτς, για να ισοφαρίσει. Καλάθι καλάθι πήγαινε από εκεί και πέρα το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τον Παπαδόπουλο στα 20’’ να σκοράρει με τρίποντο και τον Νυδριώτη ν’ απαντά σε «νεκρό» χρόνο, για το 51-50 του τρίτου δεκαλέπτου.

Σε γκραν γκινιόλ εξελίχθηκε το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί που η ΚουΠα πήρε προβάδισμα στο σκορ, ήρθε το τρίποντο του Λογοδότη για ν’ αλλάξει και πάλι τη ροή του αγώνα (56-55) και να διατηρήσει ζωντανή την ομάδα του. Ακολούθησε και το δίποντο του Σπανόπουλου φέρνοντας την ομάδα του Βόλου στο συν τρία (58-55). Το τρίποντο του Πρέλεβιτς 3,5 λεπτά πριν το φινάλε έδωσε κι άλλη ανάσα στους Ερυθρόλευκους, που πόνταραν και στην καλή άμυνα. Αλλά η καλή άμυνα δεν έδινε τους πόντους στην επίθεση, με τον Παπαδόπουλο να κερδίζει και φάουλ σε προσπάθεια σουτ τριών πόντων, μειώνοντας και πάλι στο καλάθι με τρεις στις τρεις βολές (63-61). Ο Πρέλεβιτς και πάλι ήρθε με δίποντο να φέρει τον Ολυμπιακό στο συν τέσσερα (65-61), αλλά ένα λάθος έφερε τον Θεοδωράκο στον αιφνιδιασμό, για να μειώσει στο καλάθι (65-63), 1’13’’ πριν το τέλος. Ο Δελεντζές πήρε το φάουλ σε μία διεκδίκηση ριμπάουντ και 33’’ πριν το τέλος με δύο εύστοχες βολές έγραψε 67-63 υπέρ της ομάδας του. Στα 20’’ ο Μανούσος τον μιμήθηκε μετά από άστοχο σουτ του Θεοδωράκου (67-65), ενώ ο Νυδριώτης είχε κι αυτός βολές στη συνέχεια, με το τελικό 72-65 να γράφεται με μία εύστοχη βολή του Νυδριώτη.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινέλης.

Δεκάλεπτα: 17-13, 35-36, 51-50, 72-65.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 9 (1), Νυδριώτης 10 (1), Λογοδότης Π. 10 (2), Σπανόπουλος 7, Πρέλεβιτς 20 (2), Στεφόπουλος 5, Σιδηρόπουλος 4, Δελεντζές 4, Τζαλαβάρας 3.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 8 (2), Μανούσος 12, Παπαδόπουλος 22 (3), Ακριτίδης 7, Ασιγκίδης 2, Ποζίδης, Μακούλης 9, Γιαμπατζίδης, Πιπερτζής 5 (1).