Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 70-63 του Ολυμπιακού Βόλου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των play out του 4ου ομίλου της National League 2.

Η ΚουΠα εκμεταλλεύτηκε και διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας παίρνοντας τη μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την παραμονή της στη National League 2. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Κιλκίς πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το διατήρησε μέχρι τέλους και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος της ΚουΠα Κιλκίς με είκοσι τέσσερις πόντους, με τον Πρέλεβιτς (Ολυμπιακός Βόλου) να ακολουθεί με δεκαπέντε και τον Θεοδωράκο (ΚουΠα Κιλκίς με δεκατέσσερις.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην ολοκλήρωσή του ισόπαλες στους δεκαπέντε πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το 34-34 να σημαδεύει την προσπάθεια των δύο ομάδων μετά από είκοσι αγωνιστικά λεπτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΚουΠα ήταν αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και η ολοκλήρωσή του τη βρήκε να έχει προβάδισμα επτά πόντων (51-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η γηπεδούχος κατάφερε να ελέγξει και να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 70-63.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γ., Νέδογλου, Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 15-15, 34-34, 51-44, 70-63.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 14 (4), Παπαδόπουλος 24 (4), Ακριτίδης 4, Γιαμπατζίδης 2, Ασιγκίδης 2, Μακούλης 4, Πιπερτζής 10 (2), Μανούσος 10.

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 10 (2), Πρέλεβιτς 15 (2), Νυδριώτης 4, Λογοδότης Π. 12, Σπανόπουλος 7, Στεφόπουλος, Σιδηρόπουλος 1, Πλεσιώτης, Δελεντζές 10, Τζαλαβάρας 4.