Η Μελίκη επικράτησε στην παράταση με 81-79 της ΜΕΝΤ, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης των play out του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Πεντάψυχη αποδείχθηκε η Μελίκη, η οποία επικράτησε μετά από ένα τρομερό ματς της ΜΕΝΤ, έκανε το 3-1 στην σειρά και με συνολικό απολογισμό στη διαδικασία των play out πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες, πανηγύρισε την παραμονή της στην κατηγορία, στέλνοντας την ίδια στιγμή τον αντίπαλό της στα τοπικά πρωταθλήματα.

Οι δύο ομάδες, από την αρχή του αγώνα ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με την Μελίκη να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας στο χέρι της το ισχνό προβάδισμα των τριών πόντων και το σκορ στο 33-30.

Η ΜΕΝΤ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, έχοντας προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-54) και τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και την ολοκλήρωση των σαράντα λεπτών που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους εβδομήντα πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το έξτρα πεντάλεπτο, με τη Μελίκη να είναι αυτή που πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 81-79 και μαζί την παραμονή της στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Διαιτητές: Τσιαπλής, Παπανικολάου Γ.

Δεκάλεπτα: 20-14, 33-30, 53-54, 70-70, 81-79.

ΓΑΣ Μελίκη (Τοπούζης): Πάντσιος 17 (4), Κυριακού, Στάκταρης 4, Ντινάκης 22 (3), Μούμογλου, Σαχμπατιάν 16, Στόιτσης 15 (2), Ματράκας, Ιωάννου 7, Τσανίδης.

ΜΕΝΤ (Τσούρμας): Γεωργιάδης, Ψεύτογκας 1, Μιχαηλίδης 23 (2), Τριανταφύλλου 6, Δημητρίου 8 (1), Νεοχωρίτης, Παραπούρας 13 (2), Κάσουρας 14 (2), Καντάρκος 12 (2), Γαβριηλίδης, Μετριτίδης 2.