Οι Αετοί Βέροιας ηττήθηκαν με 62-73 από τον Αλμυρό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης των play off της National League 2.

Οι Αετοί δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και να ισοφαρίσουν την σειρά, με τον Αλμυρό να ελέγχει σε όλη τη διάρκειά του τον αγώνα και να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τους Τιτάνες Παλαμά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σαχμπατιάν των Αετών Βέροιας με είκοσι πόντους, με τους Πολίτη και Παπούλια του Αλμυρού να ακολουθούν με δεκαοκτώ και δεκατρείς αντίστοιχα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (7-9), όμως ο Αλμυρός πήρε μικρή διαφορά πέντε πόντων (13-18) κι εν συνεχεία με ένα 0-5 στο φινάλε της πρώτης περιόδου το σκορ διαμορφώθηκε σε 13-23.

Ο φιλοξενούμενος διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, (17-27 στο 12’, 22-34 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου) και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 32-41.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Λουκά Ζαρονικόλα δέχθηκαν μόλις τέσσερις πόντους ενώ πέτυχαν δεκατρείς. Η διαφορά ανέβηκε στους δεκαοκτώ (36-54 στο 25’), με τους Αετούς να μειώνουν σε 47-61 στο τέλος της περιόδου.

Με ένα επιμέρους 2-5 στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου o Αλμυρός σταθεροποίησε το προβάδισμά του κι έδειξε ότι δε θα απειληθεί στο φινάλε. Η ομάδα της Βέροιας πλησίασε σε 58-69 όταν το ματς μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο αλλά χρονικά περιθώρια δεν υπήρχαν για την ανατροπή, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 62-73.

Διαιτητές: Σελεβός, Τσαρδούλιας Τ., Καντερές.

Δεκάλεπτα: 13-23, 32-41, 47-61, 62-73.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 6 (1), Σαχμπατιάν 20, Παπαδόπουλος 2, Κούντας 7 (1), Νικάι 6, Μητακίδης 2, Γάτσος 10, Κόκκινος 6, Μπρουκς 3.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 8 (2), Τάσσος 12, Πολίτης 18 (3), Παπούλιας 13 (3), Αργύρης 2, Λάππας 7 (1), Μυλωνάς 2, Πελεκούδας 11, Βαλαμούτης, Κανατούλας.