Οι Αετοί Βέροιας ηττήθηκαν με 82-59 από τον Αλμυρό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των play off του 4ου ομίλου της National League 2.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και ο Αλμυρός έκανε το 1-0 με τους Αετούς να καλούνται να υπερασπιστούν την έδρα τους την Τετάρτη για να επιστρέψουν την σειρά στον Αλμυρό και να διεκδικήσουν εκεί την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Πολίτης του Αλμυρού με είκοσι τρεις πόντους, με τον Λάππα (Αλμυρός) να ακολουθεί με δεκατέσσερις και τους Παπούλια (Αλμυρός) Σαχμπατιάν και Νικάι (Αετοί Βέροιας) με δεκατρείς.

Ο Πολίτης πέτυχε τρίποντο στην πρώτη επίθεση του Αλμυρού, απάντησε ο Κόκκινος με σουτ πατώντας τη γραμμή των 6,75 και 5-2 με κοντινό χουκ του Πελεκούδα που στο ξεκίνημα του αγώνα τον έψαξαν πολύ οι συμπαίκτες του για να του δώσουν πάσες. Ο Παπούλιας την ασίστ σε αυτή τη φάση. Σκορ 11-2 στο 4’ με τους παίκτες του Αλμυρού να έχουν 3/3 σουτ και 4/5 βολές, έχοντας βγάλει πολύ καλές άμυνες -οι αντίπαλοι δύο φορές υπέπεσαν σε βήματα. Με λέι απ του Λάππα στον αιφνιδιασμό, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν σε διψήφια διαφορά, με πολλή ενέργεια και προσήλωση στην άμυνα. Το επιθετικό κρεσέντο συνέχισε ο Παπούλιας και ο Πολίτης με τρίποντο, έξι λεπτά στον αγώνα και όλα τα σουτ κατέληξαν στο διχτάκι για τους γηπεδούχους, σκορ 18-4! Στο 6:53 το πρώτο χαμένο σουτ από τον Αργύρη. Οι Αετοί κατάφεραν να ανακόψουν κάπως τη φόρα του ΓΣΑ καθώς στην επίθεσή τους κέρδισαν αρκετά φάουλ και πήραν σκορ με ελεύθερες βολές και βοήθεια από τον Νικάι. Το δεκάλεπτο έληξε 24-16 καθώς στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα, ο Πολίτης σημείωσε τρίποντο και ο Μπρουκς είχε μπάζερ μπίτερ τζαμπ σουτ υπό πίεση του Τάσσου. Ο «Μάικ» τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους, 4/5 βολές και 3/3 τρίποντα!

Οκτώ πόντοι του Λάππα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (!), αλλά και έξι του Σαχμπατιάν για τους Αετούς, 32-20 στο 12’ και λέι απ του Πολίτη σε ασίστ Παπούλια για το +14. Η ομάδα της Βέροιας πλησίασε στους επτά με σερί 0-7 που το διέκοψε όμως ο Παπούλιας με ένα από τα χαρακτηριστικά του καλάθια από μέση απόσταση. Σκορ 36-27 στο 15:23 όταν είχαμε τάιμ άουτ. Ο Πολίτης έξω από 6,75 έδωσε επιθετική ανάσα και διψήφια διαφορά, ο Μυλωνάς πέτυχε δεύτερο σερί τρίποντο κι έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν ξανά την ψαλίδα του σκορ στους 14 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε 48-33 αφού ο Βαλαμούτης συνδέθηκε με το καλάθι από μακριά λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας. Στη β’ περίοδο ο Λάππας είχε 10 πόντους, ο ΓΣΑ συνολικά πέντε εύστοχα τρίποντα, ενώ για τους Αετούς σκόραρε ο Σαχμπατιάν 8 πόντους με 4/5, ο Νικάι ένα δίποντο και αρκετοί πόντοι προήλθαν από βολές, συγκεκριμένα σούταραν 7/9.

Ο Λάππας τρίποντο στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πελεκούδας δίποντο για το +18 καθώς ο ΓΣΑ μπορεί για 4 λεπτά να είχε μόνο αυτά τα δύο καλάθια, αλλά στην άμυνα ήταν πιεστικός κι αποτελεσματικός. Οι Αετοί έτρεξαν μικρό σερί 0-6 καθώς Κοντοστάθης κι Αργύρης στα μέσα του δεκαλέπτου υπέπεσαν σε τρίτο προσωπικό φάουλ και αποσύρθηκαν στον πάγκο (σκορ 53-41). Μετά το τάιμ άουτ, ο Πελεκούδας έκανε τάπα και ο Πολίτης σημείωσε τρίποντο στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων. Αμέσως η απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Γάτσο. Ο αγώνας δεν είχε καλό ρυθμό σε αυτό το σημείο του και με βολές των Σαχμπατιάν, Δαχρετζή η διαφορά έπεσε στους εννιά. Ο Πελεκούδας έδωσε ασίστ στον Βαλαμούτη που σκόραρε από κοντά και ξεκόλλησε τον ΓΣΑ επιθετικά, ο ψηλός έκανε κι άλλο κόψιμο στην άμυνα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με δικό του κάρφωμα ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ. Με τις προσωπικές αυτές φάσεις του Πατρινού σέντερ, ο Αλμυρός έφθασε στο 62-51. Στο ξεκίνημα όμως της τελευταίας περιόδου έκανε φάουλ πάνω στον Μπρουκς που σημείωσε γκολ-φάουλ. Ο Κοντοστάθης έβαλε τρίποντο κόβοντας κάπως τον αέρα των Αετών και ο Πελεκούδας κι άλλο καλάθι σε δημιουργία του Πολίτη. Οι παίκτες του ΓΣΑ είχαν μια εξαιρετική συνεργασία που την ολοκλήρωσε με λέι απ ο Βαλαμούτης σε ασίστ του Πελεκούδα. Ο Αλμυριώτης φόργουορντ συνέχισε στο σκοράρισμα κάνοντας το 71-57 στο 33:12 και ο Πελεκούδας έδωσε διαφορά 16 πόντων. Οι ψηλοί του ΓΣΑ είχαν σημαντική συνεισφορά στο φινάλε της τρίτης και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου!!! Στο 37’ ο Βαλαμούτης έφθασε σε διψήφιο προσωπικό αριθμό πόντων (σκορ 77-61). Στο τρίποντο του Γάτσου απάντησε με …έμμεσο τρίποντο ο Παπούλιας που έδωσε μετά τη θέση του στον Ξηρομερήσιο και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς με σκορ 82-69 και τους θεατές που γέμισαν το κλειστό του Αλμυρού να σηκώνονται από τις θέσεις τους και να χειροκροτούν την ομάδα τους.

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Βασιλόπουλος, Κασούμης.

Δεκάλεπτα: 24-16, 48-33, 62-51, 82-69.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 3 (1), Πολίτης 23 (5), Παπούλιας 13 (1), Αργύρης, Τάσσος, Λάππας 14 (2), Μυλωνάς 4 (1), Κανατούλας 2, Πελεκούδας 12, Βαλαμούτης 11 (1), Ξηρομερήσιος.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 8 (1), Σαχμπατιάν 13, Παπαδόπουλος 6, Μπρουκς 13 (1), Νικάι 10, Μητακίδης 3, Γάτσος 10 (2), Κόκκινος 6.