Δυο χρόνια μετά την ήττα του στα 5 σετ από τον Στέφανο Τσιτσιπά στη Μελβούρνη, ο Taylor Fritz πήρε τη ρεβάνς κερδίζοντας τον Έλληνα τενίστα με 3-1 σετ και αφήνοντάς τον εκτός προημιτελικών στο Australian Open για πρώτη φορά από το 2020!

O Fritz επικράτησε του Τσιτσιπά με 7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3 σε κάτι περισσότερο από 3 ώρες αγώνα στην John Cain Arena και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Australian Open, εκεί όπου περίμενε ήδη ο Novak Djokovic.

Έκανε μεγάλο παιχνίδι ο 26χρονος Αμερικανός, ο οποίος πήρε και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πριν από 2 χρόνια με 3-2 σετ από τον Τσιτσιπά, σε μια ακόμα σπουδαία αναμέτρηση που είχαν δώσει επίσης για τον 4ο γύρο του Australian Open.

Με τον στρογγυλό και εντυπωσιακό αριθμό των 50 winners ολοκλήρωσε τον σημερινό αγώνα ο Fritz, έχοντας 9 περισσότερους από τον Τσιτσιπά (41), την ώρα που είχε και αρκετά λιγότερα λάθη από τον Έλληνα πρωταθλητή, 19 έναντι 33.

Το παιχνίδι έγινε με κλειστή την οροφή, όπως και όλα τα παιχνίδια που έγιναν σε στάδια με οροφή σήμερα, με τους δυο παίκτες να έχουν αμφότεροι διπλά break points στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά να προστατεύουν και οι δυο τα σερβίς τους. Μετά απ’ αυτά τα 2 πρώτα games με τα 4 χαμένα break points (2 για κάθε παίκτη), αμφότεροι βρήκαν ρυθμό από το σερβίς και δεν είδαμε άλλο break point στο 1ο σετ.

Ο Fritz έπαιξε καλύτερα ωστόσο στο tie-break, απέφυγε τα λάθη σε αντίθεση με τον Τσιτσιπά και έτσι επικράτησε με 7-3, για να μπει σε θέση οδηγού και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος είχε επιστρέψει ήδη 2 φορές στο τουρνουά έχοντας χάσει το 1ο σετ, κατάφερε προσωρινά να ισοφαρίσει τον αγώνα, καθώς έκανε το πρώτο break του ματς στο 11ο game του 2ου σετ και πέρασε μπροστά με 6-5. Στη συνέχεια ήρθε αντιμέτωπος με break point, αλλά το έσβησε και υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 7-5.

Και εκεί που έδειχνε να έχει φέρει το momentum με το μέρος του, δεν σέρβιρε εξίσου καλά στο υπόλοιπο του αγώνα ο Στέφανος, που υπέστη με το καλημέρα break στο 3ο σετ (0-2) και παρότι απάντησε για την ισοφάριση (2-2), έχασε ξανά το σερβίς του και έμεινε πίσω με 2-5.

Δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά μετά απ’ αυτό και υπέστη 2 break και στο 4ο σετ, συνεχόμενα στο 7ο (3-4) και στο 9ο game (3-6), με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει θριαμβευτικά τη νίκη του σε 3 ώρες και 1 λεπτό αγώνα.

Για 2η φορά κέρδισε τον Τσιτσιπά ο Fritz (2-3), ο οποίος προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του Australian Open και για 3η συνολικά σε ένα Grand Slam, μετά το Wimbledon του 2022 και το US Open του 2023.

Την Τρίτη θα αντιμετωπίσει τον Novak Djokovic, τον οποίο δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ποτέ στην καριέρα του, σε 8 συναντήσεις (0-8).

Για τον Τσιτσιπά, ήταν η 1η φορά που μένει εκτός προημιτελικών (και ημιτελικών) στο Australian Open από το 2020, στο Grand Slam που παραδοσιακά τα πηγαίνει καλύτερα από κάθε άλλο τα τελευταία χρόνια.

Με την ήττα αυτή ολοκληρώνεται και η αυστραλιανή περιοδεία για τον Έλληνα πρωταθλητή, που ξεκίνησε τη σεζόν με ερωτηματικά εξαιτίας του τραυματισμού του στη μέση και το πιο σημαντικό είναι ότι φάνηκε να το ξεπερνάει αυτό και να είναι και πάλι υγιής.

Θα χάσει πάντως τουλάχιστον 3 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, αφού είχε να υπερασπιστεί τους βαθμούς από την πορεία του έως τον τελικό πέρσι και θα υποχωρήσει στο Νο.10 του κόσμου, ενώ μπορεί να πέσει και εκτός 10άδας, αν ο Alex De Minaur κερδίσει αργότερα σήμερα τον Andrey Rublev.

Πηγή: Tennisnews