Παρακολουθήστε ζωντανά από τον κορυφαίο αθλητικό ιστοχώρο της Πιερίας, τον αγώνα Πιερικός-Εθνικός Πειραιά στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play off για την άνοδο στη Super League.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 3-3 (ΟΑΚΑ ΔΗΜΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ)
Το “φιλμ” του αγώνα.
1′ Έναρξη αγώνα
4′ Πάσα του Μακρή στον Γκουγκουλιά, αυτός το σουτ στην κίνηση, η μπάλα πάνω από την εστία του Συμεωνίδη.
8′ Κίτρινη στον Γκουγκουλιά.
14′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μακρή, απόκρουση του Συμεωνίδη.
32′ Διαγώνιο σουτ του Τσεμπερίδη, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρακούτση.
35′ ΓΚΟΛ! 1-0: Από ατομική προσπάθεια του Φρέντερικς που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, η μπάλα στον Γκουγκουλιά, αυτός σούταρε από διαγώνια θέση και νίκησε τον Συμεωνίδη, κάνοντας το 1-0.
36′ Κίτρινη στον Καρακώστα.
41′ Κίτρινη στον Νικολόπουλο Ν. (Νο. 19)
45′ Σέντρα του Φρέντερικς από δεξια, κεφαλιά-ψαράκι του Μακρή, απέκρουσε ο Συμεωνίδης.
45′ 1 λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος α’ μέρους.
Β’ μέρος
46′ Στον αγώνα ο Φαρινόλα στη θέση του Σιλιγαρδάκη.
48′ ΓΚΟΛ! 1-1: Ο Φαρινόλα τροφοδότησε τον Σουμπίνιο εκμεταλλευόμενος το λάθος της πιερικής άμυνας και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε ψύχραιμα τον Καρακούτση ισοφαρίζοντας σε 1-1.
50′ Στον αγώνα περνάει ο Νίκου, στη θέση του Θάνου.
53′ Δεύτερη κίτρινη στον Καρακώστα και αποβολή.
56′ Στον αγώνα πέρασε ο Τερλελής, στη θέση του Νικολόπουλου.
56′ Ο Κόιτς πέρασε στον αγώνα στη θέση του Τόσκα που αποχώρησε με φορείο.
60′ ΓΚΟΛ! 2-1: Σέντρα του Κωνσταντινίδη από δεξιά, πετάχτηκε ο Γκουγκουλιάς και από κοντά έκανε το 2-1.
65′ ΓΚΟΛ! 2-2: Διαγώνιο σουτ του Φαρινόλα μέσα από την περιοχή και δεξιά, ύστερα από λάθος του Φρέντερικς στο κέντρο του γηπέδου, η μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.
76′ Αντεπίθεση του Εθνικού με τελικό αποδέκτη τον Κορακάκη ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία του Καρακούτση.
78′ Κίτρινη στον Κόιτς.
80′ Κίτρινη στον Κωνσταντινίδη.
81′ Απευθείας φάουλ του Σουμπίνιο, ο Καρακούτσης έπεσε στη γωνιά του και απέκρουσε σε κόρνερ.
81′ Στον αγώνα περνάει ο Κωτσιόπουλος, στη θέση του Τσιτλακίδη.
83′ ΓΚΟΛ! 3-2: Εκτέλεση κόρνερ του Κόιτς από δεξιά, πετάχτηκε ο Κοντέων στην καρδιά της πειραϊκής άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 3-2.
88′ Φάουλ Σουμπίνιο, μπλόκαρε ο Καρακούτσης.
89′ Ο Ν. Νικολόπουλος (Νο 20) στη θέση του Κωστάκη.
90′ 3 λεπτά καθυστερήσεων.
90’+ ΓΚΟΛ! 3-3: Με απευθείας φάουλ ο Σουμπίνιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καρακούτση κάνοντας το 3-3.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.
Διαιτητής: Κουτσιαύτης (ΕΠΣ Άρτας)
Βοηθοί: Πασχάλης (ΕΠΣ Ηπείρου), Χαρίσης (ΕΠΣ Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Ντίτσος (ΕΠΣ Πρέβεζας)
ΓΚΟΛ: 35′, 60′ Γκουγκουλιάς, 83′ Κοντέων-48′ Σουμπίνιο, 65′ Φαρινόλα, 90’+ Σουμπίνιο
ΔΟΚΑΡΙΑ: 65′ Φαρινόλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκουγκουλιάς, Κόιτς, Κωνσταντινίδης-Καρακώστας, Νικολόπουλος Ν. (Νο 19)., Καρακώστας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καρακώστας (2η κίτρινη)
Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Κωνσταντινίδης, Παστός, Κοντέων, Μαρτίνεζ, Μακρής, Τόσκας (56′ Κόιτς), Τσιτλακίδης (81′ Κωτσιόπουλος), Φρέντερικς, Θάνος (50′ Νίκου), Γκουγκουλιάς.
Στον πάγκο: Κουδουνάς, Εξουζίδης, Κωτσιόπουλος, Κόιτς, Νίκου, Μίγκος. Εκτός αποστολής ο Γουμάγιας.
Εθνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Συμεωνίδης, Ψιάνος, Βιδάλης, Καρακώστας, Σύρος, Σιλιγαρδάκης (46′ Φαρινόλα), Κορακάκης, Τσεμπερίδης, Νικολόπουλος Ν Νο 19. (56′ Τερλελής), Σουμπίνιο, Κωστάκης (89′ Νικολόπουλος Ν. Νο 20).
Στον πάγκο: Φαρινόλα, Τερπελής, Ατίκου, Βουρνάζος, Ραμπαβίλας, Λεμονής, Νικολόπουλος Ν..
  • Περίπου 600 φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου, μεταξύ αυτών και ο γνωστός “Εθνικάρας”.
  • Στο 39′ οι οπαδοί του Πιερικού φώναξαν το σύνθημα “Σούλη ψυχάρα για πάντα Πιερικάρα”.
  • Στο γήπεδο και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Βέροια Γιώργος Αρβανιτίδης.
  • Στις κερκίδες και ο Γιώργος Χατζάρας, που αναμένεται να είναι ο νέος τεχνικός της ΠΑΕ Πιερικός.
  • Μετά το τέλος του αγώνα δεκάδες μικροί φίλαθλοι του Πιερικού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πάρουν ένα αναμνηστικό από τους ποδοσφαιριστές της ομάδας.