Αποστολή στη Νάουσα

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 61-72 από τους Αετούς Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των τελικών της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο δέκατο έβδομο λεπτό και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω, άλωσαν τη Νάουσα και στέφθηκαν πρωταθλητές της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για την αγωνιστική περίοδο 2023-24, κερδίζοντας ταυτόχρονα το εισιτήριο για την επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες για την επόμενη σεζόν.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 4-0 στο 1’ 09” και 8-2 στο 3’ 31”, με τους Αετούς να μειώνουν σε 8-7 στο 3’ 15”. Ο γηπεδούχος απάντησε με ένα σερί επτά πόντων για το 15-7 στο 5’ 14”, με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν ξανά τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (15-14) στο 7’ 34” και να ισοφαρίζουν στους δεκαεπτά πόντους στο 8’ 59” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Νάουσας να προηγείται με  22-17.

Οι παίκτες του Νίκου Τούφα ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στους οκτώ (25-17) στο 11’ 10”, με την ομάδα της Βέροιας να περνά μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με 25-26 στο 16’ 42”, να χτίζει μία απόσταση τεσσάρων πόντων (26-30) στο 18’ 57” και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 31-32.

Οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη μπήκαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεφεύγοντας με 36-42 στο 22’ 54” και με 41-49 στο 26’ 24” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-52.

Στο 30’ 48” η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (46-57), με τους Αετούς να τη διατηρούν μέχρι και το 37’ 28” (54-64). Ο Ζαφειράκης έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή μειώνοντας σε 61-66 1’ 02” πριν το τέλος, με τους Αετούς να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 61-72.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 22-17, 31-32, 46-52, 61-72.