Αποστολή στην Βέροια

Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 76-66 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική των τελικών της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι πλειοψηφία των νικών των Αετών αυτήν την αγωνιστική περίοδο είναι συνηφασμένη με την αποτελεσματικότητα της αμυντικής τους λειτουργίας, όπερ εγέντο και σήμερα με την ομάδα της Βέροιας να ισοφαρίζει την σειρά και να την στέλνει πίσω στη Νάουσα, εκεί όπου της Τετάρτη θα διεξαχθεί το τρίτο παιχνίδι το οποίο θα κρίνει και τον πρωταθλητή της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’ 51” κι εν αυνεχεία με 8-2 στο 3’ 07”, με τη διαφορά να φτάνει στους επτά (14-7) στο 5’ 32”. Ο Ζαφειράκης σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους για το 14-13 στο 8’ 57” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-13.

Ο φιλοξενούμενος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 11’ 35” (19-20) και πήρε μία απόσταση τριών πόντων (19-22) στο 12’ 15”. Η ομάδα της Βέροιας απάντησε με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων για το 25-22 στο 13’ 14”, ενώ ξέφυγε με 35-25 στο 17’ 15” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-34, χάρη σε ένα 0-5 στα τελευταία πενήντα πέντε δευτερόλεπτα.

Οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη ανέβασαν ξανά το προβάδισμά του σε διψήφιο επίπεδο (45-34) στο 23’ 09”, με την ομάδα της Νάουσας κλείνει την ψαλίδα στους τρεις (45-42) στο 25’ 17”. Οι Αετοί απάντησαν με το 50-42 στο 26’ 25” και το 61-45 στο 28’ 51”, με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 61-47.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη στο 34’ 06”, όταν και προηγήθηκαν με 69-50. Ο Ζαφειράκης μείωσε σε 74-66 στο 39’ 30”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 76-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 19-13, 38-34, 61-47, 76-66.