Αποστολή στη Νάουσα

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 66-58 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των τελικών της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Έντεκα λεπτά απόλυτης κυριαρχίας στο πρώτο ημίχρονο και ένα επιμέρους 33-2 στο αντίστοιχο διάστημα ήταν αρκετά για τον Ζαφειράκη να αποσπαστεί με είκοσι πέντε πόντους, να ανοίξει νικηφόρα την σειρά των τελικών, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Αετοί αντέδρασαν στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο η κατάσταση αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη και πλέον το Σάββατο θέλουν μόνο τη νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη του τίτλου.

Οι Αετοί προηγήθηκαν με 0-6 στο 1’ 57”, με τον Ζαφειράκη να προσπερνά με 19-6 στο 7’ 46” κρατώντας τους φιλοξενούμενους στο μηδέν για 6’ 18” και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το γηπεδούχο να τρέχει ένα σερί δεκατριών πόντων για το 33-8 στο 14’ 18” και την ομάδα της Βέροιας να απαντά με ένα 0-9 για το 33-17 στο 16’ 00”, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 38-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ δεκαέξι και δεκαεννέα πόντων, με τους παίκτες του Νίκου Τούφα ξεπερνούν ξανά το ψυχολογικό φράγμα των είκοσι πόντων (54-33) στο 29’ 17”, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 54-36.

Οι Αετοί, το μόνο που κατάφεραν στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι και τους οκτώ πόντους (66-58), είκοσι τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Ζαφειράκη να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 20-8, 38-19, 54-36, 66-58.