Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 78-44 της Ιερισσού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιερισσού, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατέκτησε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στη β’ φάση, επικρατώντας εύκολα της Ιερισσούς καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον όμιλο και ολοκλήρωσε το ταξίδι του στη διοργάνωση.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Πιερικός Αρχέλαος, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-11.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να δέχεται μόλις οκτώ πόντους και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 40-19.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες της Δώρας Ζουγκουρίδου να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 63-29.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στη νίκη με το τελικό 78-44.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου, Λαμπρέλλη.

Δεκάλεπτα: 21-11, 40-19, 63-29, 78-44.

Το πανόραμα του ομίλου

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ζουγκουρίδου): Στράτου 15 (1), Παπαδοπούλου 7, Συμεωνίδου 2, Ζαμάνη 20 (1), Πιπερίδου Μ. 8, Κιολέογλου 9 (1), Σωπιάδου 7, Μαυρίδου 6, Σφήκα 2, Μόσχου, Σισμανίδου 2, Γιοβανοπούλου.

ΣΚ Ιερισσός 99 (Κούλιας): Παπαθεολόγη, Αργαλειού 4, Γκιούρα 15, Φουντούκη 8, Παναγιωτίδου, Γεράκη 2, Βελέντζα, Βαρβαρέσσου 4, Σπίνερ 11, Πούλιου, Κασαμπαλή, Βεργίνη.