Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 45-39 από την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιερισσού, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος σε έναν αμφίρροπο αγώνα,  ηττήθηκε και πάλι στο όριο, με αποτέλεσμα να απολέσει τις ελπίδες του για πρόκριση στην τελική φάση, με τον αυριανό αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα για την ομάδα της Κατερίνης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την Ολυμπιάδα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 11-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προηγούμενος με 21-19.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από οκτώ πόντους και την ομάδα της Κατερίνης κλείνει την περίοδο με το υπέρ της 29-27.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και την Ολυμπιάδα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 45-39.

Διαιτητές: Καντζουρίδης, Ράπτης.

Δεκάλεπτα: 11-10, 19-21, 27-29, 45-39.

AO Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης (Γιαβρίδης): Χόνδρου 19 (2), Χιλερίδου 6, Πασναγίδου 8, Τάκου 4, Καραφυλίδη, Γραμμενίδου 8 (2).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ζουγκουρίδου): Στράτου 13 (1), Παπαδοπούλου, Ζαμάνη 12, Πιπερίδου Μ. 2, Κιολέογλου 4 (1), Σωπιάδου 2, Μαυρίδου 1, Σφήκα, Μόσχου, Σισμανίδου 5.