Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 54-51 από τον Ηρακλή Κοζάνης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιερισσού, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πολύ καλό του ξεκίνημα, με τον Ηρακλή Κοζάνης να ροκανίζει σταδιακά το προβάδισμα της ομάδας της Κατερίνης και να καταφέρνει να φτάσει στη νίκη με τρεις πόντους, στον αγώνα που άνοιξε του πρόγραμμα του ομίλου.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Πιερικός Αρχέλαος, περιορίζοντας τον Ηρακλή σε μονοψήφιο σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 15-7.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρείται στην κεφαλή του σκορ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 24-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Κοζάνης να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και τις παίκτριες της Δώρας Ζουγκουρίδου να μπαίνουν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (41-40).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον αγώνα να παραμένει κλειστός και τον Ηρακλή Κοζάνης να είναι αυτός που κατάφερε να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 54-51.

Διαιτητές: Ντόντης, Φωκά.

Δεκάλεπτα: 15-7, 24-19, 41-40, 51-54.