Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 44-37 των Πανθήρων Καβάλας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε μία αναμέτρηση όπου οι δυνατές άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες, ο Πιερικός Αρχέλαος (9-4) κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πανθήρων Καβάλας (7-6) βάζοντας «μεγάλα» καλάθια στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα playoffs καθώς χρειάζεται μόλις μία νίκη στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές για να την εξασφαλίσει και μαθηματικά.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 6-2 στο 5’ 34” με τους Πάνθηρες Καβάλας να ισοφαρίζουν σε 6-6 (6’ 33”) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον γηπεδούχο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 9-8.

Η ομάδα της Κατερίνης πήρε ξανά απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (12-8) στο 10’ 43”, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τη διευρύνει, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί επτά πόντων στα τελευταία 3’ 38” του πρώτου ημιχρόνου και να προσπερνούν με 15-19.

Οι παίκτριες του Αργύρη Φώτα ανέκτησαν το προβάδισμα (23-22) στο 23’ 56” και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 30-26.

Στο 34’ 50” για πρώτη φορά ο Πιερικός Αρχέλαος απέκτησε διψήφια διαφορά (38-28), με την ομάδα της Καβάλας να κάνει την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή μειώνοντας σε 38-35 στο 38’ 52”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να δείχνει χαρακτήρα και ψυχραιμία και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 44-37.

Διαιτητές: Κούρογλου, Μπαζάκας.

Δεκάλεπτα: 9-8, 15-19, 30-26, 44-37.