Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 57-44 της Νεάπολης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος (8-3) επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και επικράτησε δίκαια της Νεάπολης (2-8), αποτέλεσμα που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση, ισόβαθμο πλέον με τον πρωτοπόρο Ηρακλή που είχε ρεπό και ταυτόχρονα του δίνει κι ένα μαξιλαράκι δύο νικών από Πάνθηρες Καβάλας και Πανόραμα που βρίσκονται στην πέμπτη και έκτη θέση, στη μάχη της τετράδας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 7-0 στο 1’ 35”, με τη Νεάπολη να απαντά με ένα σερί εννέα πόντων και να προσπερνά με 11-13 στο 7’ 13”. Ο γηπεδούχος αντέδρασε μετά το, σχεδόν τρίλεπτο, black out με ένα 7-0 για το 18-13 (9’ 09”) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-15.

Η ομάδα της Κατερίνης σημείωσε τέσσερις αναπάντητους πόντους στα πρώτα πενήντα οκτώ δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου για το 22-15 κι εν συνεχεία ένα σερί έξι πόντων έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (32-20) στο 16’ 33” και οι παίκτριες του Αργύρη Φώτα πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 36-24.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν σκορ εντός παιδιάς στα πρώτα 3’ 31”, ενώ σημείωσαν συνολικά δεκαεπτά πόντους με τον Πιερικό Αρχέλαο χάρη σε ένα 6-0 στα τελευταία 4’ 16” να προηγείται με 45-32.

Η Νεάπολη έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (47-38) στο 33’ 25”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά άμεσα για το 53-39 στο 35’ 33”, έφτασε τη διαφορά στους δεκαέξι (57-41) στο 37’ 55”, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα, για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 57-44.

Διαιτητές: Γεωργουσόπουλος, Κοντοστάθης.

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-24, 45-32, 57-44.