Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 44-42 από τη Νεάπολη στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η ΑΓΕ Πιερίας έφτασε μία ανάσα από την πρώτη της νίκη τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ωστόσο δεν τα κατάφερε καθώς απώλεσε τη διψήφια διαφορά που είχε αποκτήσει και γνώρισε την ήττα από τη Νεάπολη η οποία με δύο νίκες και έξι ήττες βρίσκεται στην έβδομη θέση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν δεκαπέντε πόντους συνολικά και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται με 7-8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στη φιλοξενούμενη, η οποία χάρη σε ένα επιμέρους 6-15 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 13-23.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί το προβισμά της και να κλείνει την περίοδο με το σκορ στο 26-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νεάπολη έφτασε στην ανατροπή, σημειώνοντας δεκαοκτώ πόντους και δεχόμενη εννέα κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 44-42.

Διαιτητές: Δώνης, Μπαζάκας.

Δεκάλεπτα: 7-8, 13-23, 26-33, 44-42.

Νεάπολη ΑΚΠΚ (Παγκούτσος): Παράσχου 16 (1), Θωμαΐδου 3, Υδραίου, Αργυρού 8, Ιακωβίδου, Παπαδοπούλου 11 (1), Ανδρονικίδου 1, Ρότσικου , Κυριακού 1, Αγγελακίδου, Tσολακίδου  4.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδου 12 (4), Τσενεκίδου 2, Μπεκιάρη 6 (2), Ζήκα, Τσιαλαμάνη 5, Δόβα 8, Γιαλίδου 7 (1), Μυστρίδου 2.