Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 42-90 από την Πυλαία, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η ΑΓΕ Πιερίας άντεξε μόλις ένα δεκάλεπτο κι εν συνεχεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της γνωρίζοντας την έβδομή της ήττα σε ισάριθμους αγώνες, με την Πυλαία να έχει πλέον τρεις νίκες και τρεις ήττες.

Καλύτερα μπήκε στην αναμετρηση η Πυλαία, η οποία ήταν ιδιαίτερα παραγωγική στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά το ανταγωνιστικό πρόσωπο της ΑΓΕ Πιερίας και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 13-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης σημείωσε μόλις τρεις πόντους, με τη φιλοξενούμενη να πετυχαίνει δεκαέξι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 16-41.

Η Πυλαία ήταν κυρίαρχη και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει στις παρυφές των σαράντα πόντων και το σκορ να διαμορφώνεται σε 27-66.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Πυλαία να φτάνει στη νίκη με το τελικό 42-90.

Διαιτητές: Θώμος, Πλιάκος.

Δεκάλεπτα: 13-22, 16-41, 27-66, 42-90.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Τσενεκίδου 6, Μπεκιάρη 5 (1), Κουρτέση 3 (1), Ηλιάδου, Ζήκα, Παπουτσίδου, Τσιαλαμάνη 15 (1), Τσέλιου, Γιαλίδου 9 (2), Μελικίδου, Μυστρίδου 4, Καραχαρίση.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσιου): Σπανίδου 17 (4), Μαργέτη 6, Στεφανάκη 13, Κωστανάκη 12 (4), Στυλιανού 2, Διαμαντοπούλου 10, Μαγδαλιανίδου 6, Κουρατόρα 10 (2), Καραμπατζάκη 14.