Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 51-42 της Ασπίδας Ξάνθης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν ακόμα αγώνα, ο Πιερικός Αρχέλαος δεν έθελξε με την εντός έδρας απόδοσή του, ωστόσο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα σημειώνοντας την πέμπτη του νίκη σε έξι αναμετρήσεις, με την Απσίδα Ξάνθης να βρίσκεται στο 2-5.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 10-3 στο 3’ 32” κι έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (19-8) στο 6’ 35” με τη διαφορά να φτάνει έως και τους δεκαπέντε (23-8) στο 8’ 40”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ασπίδα Ξάνθης σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους για το 23-13 στο 12’ 06” με το γηπεδούχο να απαντά ξεφεύγοντας εκ νέου, αυτή τη φορά με 30-15 στο 14’ 58”. Η ομάδα της Ξάνθης μείωσε σε 30-21 στο 17’ 32” για να ακολουθήσει εάν 5-0 από τις παίκτριες του Αργύρη Φώτα κάνοντας το 35-21 (18’ 40”), με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 35-22.

Το σκορ κόλλησε στο 37-27 από το 20’ 57” έως και το 25’ 21”, σε ένα δεκάλεπτο που θα ξεχαστεί γρήγορα, ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης έτρεξε ένα σερί έξι πόντων στο φινάλε για το 45-31.

3’ 02” πριν το τέλος η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (48-42), με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στην τελική επικράτηση με 51-42.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου, Λαμπρέλλης.

Δεκάλεπτα: 23-8, 35-22, 45-31,

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου, Τελίδου 17 (4), Μάντη 7 (1), Ζαμάνη, Καρανικόλα 7 (1), Παπαζιώγα, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 9, Κιολέογλου 5, Ζαρκανέλα.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Τονικίδου 2, Καραλίδου 13, Μπουτσούκη 8 (1), Χατζηαντωνίου, Μωυσένκου 7, Βασιλειάδου, Πετρίδου 6, Καραλίδου 6 (2).