Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Αίας Ευόσμου ηττήθηκε μετά από δύο παρατάσεις με 80-87 από την ΦΕΑ, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Ευόσμου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Έτοιμο το καρέ του Final Four του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας, με την ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ να λυγίζει τον Αίαντα Ευόσμου εκτός έδρας σε ένα σπουδαίο παιχνίδι και να γίνεται η τελευταία χρονικά ομάδα που περνάει από την 3η αγωνιστική της β’ φάσης του θεσμού στην τελική τετράδα -εκεί όπου ήδη περίμεναν οι Πανιώνιος, Παπάγος και Ηρακλής!

Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε κάλλιστα να μεταφραστεί με μια “ένας εναντίον όλων” μονομαχία, με τον Βασίλη Καραχάλιο να είναι ασταμάτητος και πετυχαίνοντας ολομόναχος τους 19 από τους 40 πόντους της ομάδας του στο πρώτο μέρος έφερε τη ΦΕΑ μπροστά στο σκορ μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους (39-40). Ο έμπειρος αθλητής έκανε ό,τι ήθελε στην ρακέτα των γηπεδούχων και πετυχαίνοντας 7-8 δίποντα, 1-2 τρίποντα και 2-4 βολές αλλά και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ (τα δύο επιθετικά) αποτέλεσε ξεκάθαρα τον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου και τον απόλυτο πρωταγωνιστή της αθηναϊκής ομάδας.

Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι, ακόμα και αν δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο του πρώτου 20λεπτου τον Καραχάλιο και είχαν έντονα θέματα στο PnR, ήταν ιδιαίτερα σκληροί στην άμυνα σε ορισμένες συνθήκες και κράτησαν τους υπόλοιπους παίκτες του “εχθρού” μόλις στα 8-23 σουτ και το 1-9 τρίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα καλά και μετά την ανάπαυλα, με την αμυντική συνέπεια του Αίαντα να κάνει μια κάποια διαφορά στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, όταν και κρατώντας τη ΦΕΑ χαμηλά κατάφερε να προηγηθεί σε ένα πολύ κλειστό ματς δις με 4 πόντους, ενώ μέχρι και το 28ο λεπτό ήταν σταθερά μπροστά έστω και με πενιχρά προβαδίσματα. Σε αυτό το διάστημα μάλιστα, αν και ήταν πολύ άστοχη από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (4-10 δίποντα, 1-3 τρίποντα μέχρι και το 29′), η ομάδα της πρωτεύουσας δεν επέτρεψε στους οικοδεσπότες να ξεφύγουν ποτέ με σημαντικές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ, ενώ με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Δεϊμέζη μείωσαν στον πόντο και πάλι (56-55) λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, μπορεί το παιχνίδι να έπεσε αισθητά σε ποιότητα με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μόλις 21 πόντους σε 40 κατοχές με 9-29 σουτ και 1-9 τρίποντα μέχρι και το 38ο λεπτό, αλλά ο χαρακτήρας του ντέρμπι μεγάλωσε ακόμα περισσότερο -με τους Πετανίδη και Καραγιαννίδη να βγαίνουν μπροστά την κρίσιμη ώρα για τον Αίαντα και να φέρνουν την αρμάδα της Θεσσαλονίκης ξανά μπροστά στο σκορ με 69-67 ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος με τέσσερις πόντους στη σειρά. Έτσι, έσπασαν ένα μίνι σημαντικό επί μέρους σκορ της ΦΕΑ της τάξης του 0-8 που την έφερε από το -5 (62-57) στο +3 (62-65) και έβαλαν στη θέση του φαβορί ελέω χρόνου την ομάδα τους. Ωστόσο, στην τελευταία κυριολεκτικά φάση της αναμέτρησης η ΦΕΑ κατόρθωσε να σκοράρει με τον Κόντο και να στείλει ένα φαινομενικά χαμένο ματς στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι οικοδεσπότες έμοιαζαν και πάλι με την ομάδα που φαινόταν να βρίσκεται πιο κοντά στη νίκη από ένα σημείο και μετά, καθότι επιστρέφοντας από το -3 (69-72) με ένα μεγάλο για τα στενά πλέον χρονικά δεδομένα σερί της τάξης του 5-0 (74-72) ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος είχαν το πλεονέκτημα σε σχέση με τους φιλοξενούμενους. Η ΦΕΑ όμως δεν το έβαλε ποτέ κάτω και χάρις σε δύο άστοχες βολές αλλά και ένα τρίποντο του Jefferson κατόρθωσε με καλάθι του Ζηρου να ισοφαρίσει σε 74-74 36 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή και να στείλει το ματς και σε 2η παράταση!

Εκεί, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καραλευθέρη που πέτυχε τους 6 από τους πρώτους 11 πόντους της, η ΦΕΑ βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και παρά το γεγονός πως δεν ήταν γενικότερα σε καλή εκτελεστική βραδιά κατάφερε να ρημάξει τους γηπεδούχους στο φινάλε και να φτάσει σε μια επική νίκη – πρόκριση!

Διαιτητές: Γερακίνης, Χατζημπαλίδης, Ντούρας.

Δεκάλεπτα: 19-19, 39-40, 56-55, 67-65, 74-74, 80-87.

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Χατζουλης): Jean Marie 6, Jefferson 12 (2), Αναστασόπουλος 4, Παπαδόπουλος 5 (1), Ναούμης 14 (4), Πετρακης 4, Κωνσταντινίδης 6 (1), Πετανίδης 12, Στεργίου, Καλογιάννης 5, Καραγιαννίδης 12.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγουρός 3, Καραμίντζος, Βαφειάδης, Στεργιάκης 11, Κόντος 10, Ζηρος 7 (1), Παπανικολάου 7 (1), Ματσίρας, Καραχάλιος 24 (1), Δεϊμέζης 11, Καραλευθέρης 14 (1), Γεωργοπαπαδάκος.