Του Θοδωρή Δημόπουλου

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 85-83 του Αμύντα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Πανιωνίου ΓΣΣ Ανδρέας Βαρίκας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες τον αγώνα, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, προσπαθώντας για την πρωτοπορία, με αποτέλεσμα ένα γρήγορο ρυθμό, με την ομάδα του Υμηττού να μπαίνει μπροστά με μία μικρή διαφορά στο 7′ (11-14) και στη συνέχεια ανεβάζοντας την απόδοσή της, να την ανεβάζει σε διψήφιο αριθμό (15-25), με 20″ να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου (17-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (28-36 , 14,5′), αλλά ένα επιθετικό τους μούδιασμα για 4 ολόκληρα λεπτά, παράλληλα με την επιθετική ευστοχία των “κυανέρυθρων“, έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με +8 (46-38), στο 18,5′, με τους παίκτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και το ταμπλό να γράφει (48-43).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η προσπάθεια για αντεπίθεση των “πορτοκαλί” δεν είχε αίσια έκβαση στο τρίτο κομμάτι του ματς (68-58) και μέχρι το 33,5′ η πρωτοπορία των Νεοσμυρνιωτών ήταν στο +15, χωρίς τίποτα να προμήνυε τη συνέχεια. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα γύρισαν ξαφνικά τον διακόπτη, ανεβάζοντας την απόδοσή τους κατακόρυφα, “ροκάνισαν” τη διαφορά, έφτασαν την αναμέτρηση στο καλάθι (85-83), δίνοντας δραματικό τόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά το καλάθι τους στην εκπνοή δεν μέτρησε και γυρνάνε στη βάση τους για άλλη μία φορά με την ήττα, στις λεπτομέρειες (85-83), κόντρα στη ροή του ματς στο τέλος του.

Διαιτητές: Σώμος, Ζακεστίδης, Παπαδόπουλος Χρ.

Δεκάλεπτα: 17-25, 48-43, 68-58, 85-83.

Πανιώνιος ΓΣΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 4, Χρήστου, Λάζαρης 4 (1), Παπαδιονυσίου Ευστ. 18 (2), Αντωνάκης 8 (1), Σαχπατζίδης 19 (1), Τρύφωνας, Σταθόπουλος 4 (1), Χάλαρης 13 (1), Τζουγκαράκης 4, Κολσούζογλου, Βεργίνης 11 (3)

ΑΟ Αμύντας (Λιόγας): Δήμου 5 (1), Τοπάλλι 7 (5 ασ.), Σιούντρης 15 (2/3 66,7%), Γκρέκας 5 (1), Δαμιανός, Κουκουνιάς 9 (1), Γιούση, Γκάτζο 26 (3), Μιχάλογλου 2, Δόξας 5 (1), Καλογερίας 3