Του Κωνσταντίνου Στρουμπάκου

Ο Ηρακλής ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Γηραιό να λυγίζει με 74-68 τον Πανερυθραϊκό σε ένα σπουδαίο ματς και να αρπάζει δια πυρός και σιδήρου το τρίτο χρονικά εισιτήριο για το Final Four της διοργάνωσης!

Αν και ο οργανισμός της Νέας Ερυθραίας ήταν αυτός που έστω και οριακά ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης κυριαρχώντας κάτω από τις δύο ρακέτες με 57% ευστοχίας στα δίποντα (13-23), 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 19 χαμένα σουτ αλλά και 4 κερδισμένα φάουλ για βολές -φτάνοντας ακόμα και στο +7 (8-15) στα μέσα της 1ης περιόδου- ο Γηραιός με κύριους πρωτεργάτες τους Αμερικανούς Gathright και Taylor έκανε τη δική του αντεπίθεση στη συνέχεια.

Μάλιστα, με τους δύο αυτούς παίκτες του να συνεργάζονται για 24 κοινούς πόντους με 8-15 σουτ εντός πεδιάς και 3-7 τρίποντα αλλά και πιάνοντας… φωτιά στην 2η περίοδο από την περίμετρο με 3-6 μακρινά σουτ, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν και μπροστά στο σκορ μετά από 15 περίπου αγωνιστικά λεπτά και μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους έφτασαν ακόμα και στο +5 (36-31) με τρίποντο του Taylor περίπου ένα λεπτό πριν την εκπνοή.

Ο Ηρακλής μάλιστα, έχοντας πάρει… φωτιά, εκκίνησε το δεύτερο μέρος όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, με ένα τρομερό επιθετικό πάρτι δηλαδή! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα πολύ σημαντικό 10-4 επί μέρους σκορ στα πρώτα τρία λεπτά της 3ης περιόδου κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα ακόμα τόσο με 10 (43-33) όσο και με 11 πόντους (46-35)! Ωστόσο, εκμεταλλευόμενος τη δυναμική του παρουσία στην ρακέτα, ο Πανερυθραϊκός συνέχισε να βρίσκει λύσεις και ψυχολογία στην ραχοκοκκαλιά της άμυνας των γηπεδούχων. Για την ακρίβεια, οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι στην αντίπαλη ρακέτα και με 8-9 δίποντα αλλά και 3 κερδισμένα φάουλ για βολές μπήκαν άμεσα και πάλι στη διεκδίκηση του ματς μειώνοντας δις στους 2 πόντους -πριν ο Γηραιός ξεφύγει ξανά με 5+ πόντους (58-52).

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Πανερυθραϊκό να είναι αρκετά μουδιασμένος και να τα… σπάει από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ με 2-5 δίποντα και 0-4 τρίποντα. Ωστόσο, το γεγονός πως ανανέωσε τις 4 από τις 7 χαμένες του επιθέσεις τον κράτησε σταθερά κοντά στο σκορ -με τον Gathright έπειτα από μια πολύ καλή κυκλοφορία εν μέσω αρρυθμιών στην αντίπαλη άμυνα να στέλνει όμως τους γηπεδούχους στο +6 (63-57) στο 33′. Με τον Γηραιό όμως, να κολλάει επιθετικά και να αστοχεί σε πέντε διαδοχικά σουτ μέχρι και το 37ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία -παρότι συνέχισαν να είναι επίσης άστοχοι- να μειώσουν με ένα coast to coast λέι απ του Παπαδημητρίου σε 65-62!

Στη συνέχεια όμως, ο Gathright με ένα δυναμικό γκολ φάουλ επανέφερε την τιμή της απόστασης στο +6 για τον Ηρακλή με περίπου δύο λεπτά να απομένουν για το φινάλε.
Ωστόσο, η επιμονή του Πανερυθραϊκού στην αντίπαλη ρακέτα (7 επιθετικά ριμπάουντ στην 4η περίοδο – 14 στον αγώνα) τον κράτησε και πάλι ζωντανό (68-66 στο 39′), αλλά ο Παπαρέγκας κέρδισε ένα πολύ κρίσιμο φάουλ για 2 τελικά βολές ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης και με 2-3 βολές (μια από τεχνική ποινή) έκανε το σκορ 70-66 -με την πεισματική άμυνα του Γηραιού στην αμέσως επόμενη φάση να οδηγεί σε ένα κλέψιμο επί της ουσίας, με το βελάκι να επιβραβεύει την προσπάθεια του Παπαντωνίου και να «καθαρίζει» εν ολίγοις το ματς και την πρόκριση 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Θυμίζουμε ότι οι νικητές είναι η προτελευταία χρονικά ομάδα που προκρίνεται στο Final Four της διοργάνωσης μετά τους Πανιώνιο (που λύγισε τον Αμύντα) και τον ΑΣ Παπάγου (που πέρασε άνευ αγώνα την Ελευθερούπολη).

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Τσιαπλής, Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 20-21, 36-31, 58-52, 74-68.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 3, Γκάθραϊτ 24 (2), Λιάπης 4, Μακρής 2, Χαριτόπουλος 2, Γεωργάκης, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 6 (2), Τέιλορ 31 (4), Βουλγαρόπουλος 2.

Πανερυθραϊκός ΑΣ (Χουχουλής): Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 14, Κωστόπουλος 4, Μωραΐτης 3 (1), Καμπουρίδης 6, Μερμίγκης 4, Αρνόκουρος 4, Οικονομόπουλος 10 (1), Σταματογιάννης 2, Ματαλιωτάκης 8, Ευστρατίου 13.