Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 35-52 των Πανθήρων Καβάλας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλαμίτσας Αλεξάνδρα Δήμογλου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να ξεπεράσει και να αντιδράσει μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και με μία επιβλητική εμφάνιση στο τρίτο έφτασε στην τέταρτή του νίκη σε πέντε αγώνες, με τους Πάνθηρες Καβάλας να μετρούν τρεις νίκες και ισάριθμες ήττες.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 0-5 στο 1’ 34”, με τους Πάνθηρες Καβάλας να απαντούν με ένα σερί δέκα πόντων για το 10-5 στο 7’ 29”, ενώ ένα ακόμα σερί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (6-0) διαμόρφωσε το 18-9.

Χάρη σε ένα επιμέρους 3-13 ο φιλοξενούμενος πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, με 21-22 στο 16’ 58” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις παίκτριες του Αργύρη Φώτα να προηγούνται με 23-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης επικράτησε κατά κράτος των Πανθήρων Καβάλας, τους περιόρισαν στους τρεις πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαέξι που σημείωσαν αποσπάστηκαν στο σκορ με 26-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος διατήρησε το προβάδισμά του κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 35-52.

Διαιτητές: Μπαράκου, Τσουρή.

Δεκάλεπτα: 18-9, 23-24, 26-40, 35-52.

Πάνθηρες ΑΚ Καβάλας (Αστεριάδης): Μαμαλίγκατζη 11 (3), Μουταφίδου, Τσάντα 2, Κανελλοπούλου, Παναγιωτίδου 4, Τριανταφύλλου 4, Απούλτση, Λυκάκη 1, Πετρουσέφσκα 4, Πενέλη 9 (2).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Τελίδου 27 (4), Μάντη 2, Ζαμάνη, Καρανικόλα, Λάππα 8, Παγκαρίδου, Μπουμπουλέντρα 5, Κιολέογλου 2, Στράτου, Παπαζιώγα 2, Μπαγκλαρίδου 2, Ζαρκανέλα 4.