Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 43-77 από τον Πανσερραϊκό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πανσερραϊκός είχε το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με εξαίρεση τα δύο χρονιακά διαστήματα όπου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο σκορ και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες, κόντρα στην ΑΓΕ Πιερίας η οποία ήταν ανταγωνιστική για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο, βάζοντας δύσκολα στο φιλοξενούμενο, ωστόσο στην συνέχεια υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου της γνωρίζοντας την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 2-8 στο 3’ 16”, με την ΑΓΕ Πιερίας να σημειώνει έξι αναπάντητους πόντους και να ισοφαρίζει σε 8-8 στο 4’ 37”. Ο φιλοξενούμενος ξέφυγε εκ νέου με 12-20 στο 8’ 35” για να βρει και πάλι τις απαντήσεις η ομάδα της Κατερίνης και να μειώσει σε 19-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα των Σερρών προηγήθηκε με 21-28 στο 13’ 29” με τις παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να μειώνουν στον πόντο (29-30) στο 17’ 22” και τον Πανσερραϊκό να τρέχει ένα σερί επτά πόντων για το 29-37 στο 19’ 20”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Η διαφορά υπέρ του Πανσερραϊκού έφτασε ξανά σε διψήφιο επίπεδο (34-45) στο 23’ 28”, ενώ ξεπέρασε τους είκοσι (38-59) στο 29’ 24”, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 38-60.

Η διαφορά έφτασε στους τριάντα (38-68) στο 31’ 45”, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλιπο του αγώνα, με τον Πανσερραϊκό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 43-77.

Διαιτητές: Πλιάκος, Θώμος.

Δεκάλεπτα: 19-22, 29-37, 38-60, 43-77.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Τσενεκίδου 2, Μπεκιάρη, Κουρτέση, Ηλιάδου, Παπουτσίδου, Τσιαλαμάνη 11, Δόβα 20 (1), Παυλίδου 4, Μελικίδου, Μυστρίδου 4, Καραχαρίση, Τόσκα 2.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 15 (1), Μπουροπούλου, Φωτιάδου 4 (1), Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 17 (4), Γκέκα, Μαμούδη 4, Ρούλη 3, Επαμεινώνδα, Θανοπούλου 8 (1), Spaić 16 (1).