Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 48-105 από τον Ηρακλή, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν ανταγωνιστική για δεκατρία λεπτά, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ για αυτό το διάστημα του αγώνα, αλλά ο Ηρακλής σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης έτρεξε ένα σερί δεκαέξι πόντων, ξέφυγε στο σκορ κι έφτασε εύκολα στη νίκη.

Η ΑΓΕ Πιερίας έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 3’ 08”, διάστημα στο οποίο ο Ηρακλής σημείωσε οκτώ πόντους. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (3-15) στο 5’ 15”¨με τη γηπεδούχο να απαντά με ένα σερί επτά πόντων για το 14-20 στο 9’ 15” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-22.

Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 21-26 στο 13’ 03”, με το φιλοξενούμενο να τρέχει στην συνέχεια ένα σερί δεκαέξι πόντων, να ξεφεύγει με 21-42 στο 17’ 00” και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 29-51.

Χάρη σε ένα 15-0 στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 35-74, με την περίοδο να τη βρίσκει μπροστά στο σκορ με 38-81.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Ηρακλή να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 48-105.

Διαιτητές: Αναστασιάδης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 16-22, 29-51, 38-81, 48-105.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδου 12 (4), Τσενεκίδου, Μπεκιάρη, Νικολαΐδου, Κουρτέση, Ζήκα, Τόσκα, Τσιαλαμάνη 17 (1), Δόβα 10 (1), Γιαλίδου 7 (1), Θεοδωρίδου, Καραχαρίση 2.

ΝΓΣΘ Ηρακλής 1908 (Κολοκυθάς): Τσουμπερλή 19, Παππά 3 (1), Γιαννούδη 13, Παπαϊορδάμη 20, Κατσαρέα 15 (1), Σουλιώτη 2, Πατούνη 4, Ουζούνη 4, Λογδανίδου 23, Σωτηρέλη 2.