Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με του Φίλιππου Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στον τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ και αναδείχθηκε πρωταθλητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Σε ένα τρομερό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις και αλλαγές στο προβάδισμα, οι παίκτες του coach Τούφα, έχοντας ως μπροστάρη τον εξαιρετικό και απόψε Βασίλη Πουρλίδα που πέτυχε 40 πόντους με 6 τρίποντα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της πολύ μαχητικής ομάδας της Βέροιας. Ο Ζαφειράκης πανηγύρισε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ και ολοκληρώνοντας τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι παίκτες της Νάουσας μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με 9-4. Ο Φίλλιπος ωστόσο δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και γρήγορα έβγαλε αντίδραση, αφού με ένα επιμέρους 8-2 κατάφερε να πάρει προσπεράσει στο πεντάλεπτο με 12-11. Μετά από ένα λεπτό, ένα τρίποντο του Ζαφειράκη του έδωσε ξανά το προβάδισμα και με συνολικό 5-1 η ομάδα της Νάουσας μετέτρεψε το σκορ στο υπέρ της 16-13 με 2:30 για την πρώτη περίοδο. 4 βολές και ένα δίποντο της ομάδας της Βέροιας, σε συνδυασμό με 3 πόντους του Ζαφειράκη, έφεραν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, και το σκορ στο 19-19 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι καλές επιθέσεις του πρώτου μέρους έδωσαν τη θέσου τους στις άμυνες και οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα πιο συντηρητικό μπάσκετ στην δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες της Νάουσας ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με επιμέρους 7-2 στα πρώτα 4 λεπτά και βρέθηκαν 5 πόντους μπροστά με το σκορ στο 26-21. Ακολούθησε ένα αρκετά φτωχό τετράλεπτο όπου Ζαφειράκης και Φίλιππος πέτυχαν 4 και 2 πόντους αντίστοιχα, με το σκορ να γίνεται 30-23. Στα τελευταία δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, οι παίκτες της Βέροιας έκαναν την αντεπίθεσή τους και με επιμέρους σκορ 9-4 κατάφεραν να πλησιάσουν στους 2 πόντους και να κάνουν το σκορ στο ημίχρονο 34-32.

Ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε πολύ πιο έτοιμος στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια και άλλαξε άρδην την εικόνα του. Στα πρώτα 3 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του coach Κουρουζίδη πέτυχαν ένα εντυπωσιακό 10-2 και όχι μόνο έφτασαν τους αντιπάλους τους, αλλά πήραν και κεφάλι στο σκορ με 6 πόντους κάνοντας το 42-36. Ο Ζαφειράκης είχε απάντηση και με δικό του 8-1 κατάφερε να ξαναπάρει τα ηνία της αναμέτρησης με 44-43 στα 3:30. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της περιόδου, το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνέχεια. Δύο βολές του Φίλιππου και 45-44. Δίποντο του Ζαφειράκη και 46-45. Τρίποντο της ομάδας της Βέροιας για το 48-46 και νέο τρίποντο για την ομάδα της Νάουσας για το 49-48. Μέσα σε όλα αυτά και μία βολή 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, που έφερε τις δύο ομάδες στο ίδιο ακριβός σημείο, στην ισοπαλία με 49 πόντους, και μπροστά σε ένα επερχόμενο τέταρτο δεκάλεπτο που προμηνύονταν συναρπαστικό και καθοριστικό.

Αυτή τη φορά το πρώτο σερί πήγε στην ομάδα από τη Νάουσα, καθώς ο Ζαφειράκης με 10-1 στα πρώτα πέντε λεπτά, κατάφερε να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα και να ξεφύγει με +9. Οι παίκτες της Βέροιας όμως δεν το έβαλαν κάτω και με 4 πόντους μείωσαν σε 55-59, 3:30 πριν το φινάλε. Ακολούθησε δίποντο ανάσα για τον Ζαφειράκη που έκανε πάλι 6 τους πόντους της διαφοράς που χώριζε τους δύο αντιπάλους με 2:32 για το τέλος. Εκεί ο Φίλιππος έπαιξε τα ρέστα του και με 4 νέους πόντους πλησίασε στους 2 κάνοντας το σκορ 61-59, ενώ στο ρολόι απέμενε μόλις 1:38. Ο Ζαφειράκης όμως, στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και της σεζόν, επέδειξε άριστη στάση και μέγιστη ψυχραιμία, καθώς έβγαλε τεράστιες άμυνες, ευστόχησε σε 3 βολές και ένα δίποντο, και κατάφερε να πάρει την νίκη με 66-59 χωρίς να επιτρέψει στον αντίπαλό του να τον πιάσει ξανά στο σκορ.

Έτσι λοιπόν ο Ζαφειράκης Νάουσας πανηγύρισε μία τεράστια νίκη που του χάρισε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ για δεύτερη συνεχή χρονιά και φανέρωσε πως το μέλλον διαγράφεται λαμπρό για τα νέα ταλέντα του συλλόγου του. Οι παίκτες του Φίλιππου Βέροιας, αν και δεν άντεξαν στο να ολοκληρώσουν την ανατροπή που έψαξαν στο τέλος, είχαν μια εξαιρετική παρουσία στον αγώνα και συνολικά στο τουρνουά, και μόνο τυχαία δεν μπορεί να θεωρείται η δεύτερη θέση που κατέκτησαν στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-32, 49-49, 66-59.