Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 60-54 επί του Πιερικού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση ξεφεύγοντας με διψήφιο σκορ, ωστόσο ο Φίλιππος έφερε σε ισορροπία τον αγώνα στο πριν το ημίχρονο, για να παρακολουθήσουμε ένα δεύτερο μισό για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να μάχονται πόντο με πόντο, με τη μέγιστη διαφορά να φτάνει μέχρι τους πέντε. Ο Φίλιππος Βέροιας ήταν αυτός που κάθισε στη θέση του οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο, διατηρώντας ένα ισχνό προβάδισμα, το οποίο αποδείχθηκε αρκετό να του δώσει τη νίκη και την πρόκριση στον αυριανό τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Ζαφειράκη Νάουσας, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με 64-56 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε στην αναμέτρηση τρέχοντας ένα σερί δέκα πόντων, γεγονός που του έδωσε τη δυνατότητα να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (14-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει στους δεκαοκτώ πόντους, ενώ πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 25-22 και το πρώτο ημίχρονο το βρήκε να προηγείται με βραχεία κεφαλή (25-24).

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους είκοσι πέντε πόντους και στην συνέχεια να μάχονται πόντο πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά οκτώ φορές, μέχρι το σημείο στο οποίο η ομάδα της Βέροιας αποσπάστηκε με διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (37-33). Ο Πιερικός Αρχέλαος ισοφάρισε στους τριάντα επτά, με το σκορ να είναι ισόπαλο (41-41) και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος πήρε κανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (49-45) κι εν συνεχεία πέντε (53-48), με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει σε 53-52 3’ 36” πριν το φινάλε. Η διαφορά πήγε ξανά στους τέσσερις (56-52) με 2’ 52” να απομένουν, με τον Φίλιππο Βέροιας να διατηρεί το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-54.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Εκίζογλου – Μελανίδης.

Μικρός τελικός (08.05.2022)
16:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηκώστας – Τοπαλίδης – Μητώνας)

Τελικός (08.05.2022)
18:00 ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης – Χατζηκώστας)