Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 72-71 του Πιερικού Αρχέλαου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, στο μικρό τελικό του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα παιχνίδι με τρομερή εξέλιξη και πολλές ανατροπές, ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να πάρει την νίκη στις λεπτομέρειες απέναντι στους αξιόμαχους παίκτες του Πιερικού Αρχελάου, και να κατακτήσει την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα των Γιαννιτσών μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 8-0 πολύ γρήγορα. Οι παίκτες του coach Φώτα αντέδρασαν και απάντησαν με το ίδιο ακριβώς σερί, ισοφαρίζοντας σε 8-8 στα πρώτα 4 αγωνιστικά λεπτά. Ακολούθησε ένα μικρό επιμέρους 6-4 που έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Κατερινιώτες με ένα λεπτό να απομένει στην πρώτη περίοδο, αλλά ένα σερί 5 πόντων του Μ. Αλεξάνδρου στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το σκορ της πρώτης περιόδου 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός μπήκε πολύ δυνατά και με 6 αναπάντητους πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με 20-17. Οι τυπικά γηπεδούχοι με 4 πόντους ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης με 21-20 αλλά ένα τρίποντο του Πιερικού του έδωσε και πάλι το προβάδισμα, λίγο πριν ξαναισοφαρίσει ο ΓΑΣ για το 23-23 στο πεντάλεπτο. Ένα μικρό σερί 5-3 έδωσε προσωρινά το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα της Κατερίνης, αλλά ο Μέγας Αλέξανδρος είχε και πάλι τον τρόπο να ισοφαρίσει. Το τρίποντο που πέτυχε ο Πιερικός με 2:15 για την ανάπαυλα δεν στάθηκε αρκετό να δώσει ψυχολογία στην ομάδα της Πιερίας, και οι παίκτες του coach Κυριαζή έκαναν το κομμάτι τους στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στο τελευταίο διάστημα της περιόδου, οι παίκτες των Γιαννιτσών κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 38-33 μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Πιερικό να τρέχει ένα γρήγορο 6-3 και να μειώνει στους 2 τους πόντους της διαφοράς στα πρώτα περίπου 3 λεπτά. Εκεί ο Μέγας Αλέξανδρος αντέδρασε και πάτησε γκάζι, αφού με σερί 7-0 έστειλε το σκορ στο 47-39 και ισοφάρισε το μεγαλύτερο του προβάδισμα. Οι Κατερινιώτες είχαν απάντηση και με σκορ 6-2 πλησίασαν στο 49-45 στα 4:00. O Μέγας Αλέξανδρος σκόραρε για το 45-51 με 3:10 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Πιερικός έκανε το δικό του ξέσπασμα. Ένα εντυπωσιακό σερί 7 συνεχόμενων πόντων, έφερε την ομάδα της Κατερίνης ένα πόντο μπροστά από τον αντίπαλό της, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο διάστημα οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους, και έτσι η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με βραχεία κεφαλή 52-51.

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος του αγώνα υπόσχονταν μεγάλη μάχη και δεν απογοήτευσε. 5 γρήγοροι πόντοι του Πιερικού, έδωσαν στους Κατερινιώτες το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι (59-53), αλλά ο Μ. Αλέξανδρος απάντησε με 4 δικούς του και μείωσε στο καλάθι τη διαφορά. Ένα μικρό επιμέρους σκορ 7-4 ήταν ικανό να ξαναβάλει τους παίκτες των Γιαννιτσών μπροστά στο σκορ με 64-63 ενώ μπαίναμε στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα. Εκεί ο Πιερικός Αρχέλαος με μεγάλο σουτ 3ων πόντων και σκορ 5-2 πέρασε μπροστά με 68-66 στα 2:45. O Μ. Αλέξανδρος ισοφάρισε λίγο μετά αλλά ένα νέο τρίποντο της ομάδας από την Πιερία έκανε το σκορ 71-68 με 1:40 να απομένει για τη λήξη. Λίγα δευτερόλεπτα μετά η ομάδα των Γιαννιτσών πέτυχε καλάθι και μείωσε σε 71-70 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Ο Μ. Αλέξανδρος κατάφερε τελικά να περάσει μπροστά, σκοράροντας για 2, με 26 δραματικά δευτερόλεπτα να απομένουν για να ολοκληρωθεί αυτό το σπουδαίο παιχνίδι. Ο Πιερικός προσπάθησε να βρει πάσα κάτω από το καλάθι αλλά δεν τα κατάφερε και η μπάλα πήγε στα χέρια των παικτών των Γιαννιτσών με 8 δεύτερα να απομένουν. Ωστόσο και ο Μ. Αλέξανδρος έκανε λάθος πάσα και η κατοχή πήγε στους Κατερινιώτες που είχαν 7 δευτερόλεπτα να πάρουν το ματς. Η άμυνα του Μ. Αλεξάνδρου όμως ήταν εξαιρετική και ανάγκασε τους παίκτες του Πιερικού σε ένα αρκετά δύσκολο σουτ που δεν είχε τύχη. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Μέγα Αλέξανδρο να πανηγυρίζει την νίκη με 72-71 και την κατάληψη της 3ης θέσης.

Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, οι παίδες του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα και πολύ αγχωτικά στον μικρό τελικό του Πιερικού Αρχελάου, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και έδωσε πολλές υποσχέσεις για τη νέα γενιά παικτών των δύο συλλόγων.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Τοπαλίδης – Μητώνας.

Τελικός (08.05.2022)
18:00 ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης – Χατζηκώστας)