Αήττητος και πρωτοπόρος για ακόμη μία αγωνιστική παρέμεινε ο Απόλλων Ράχης μετά την εντός έδρας νίκη επί του Ταύρου Ελάφου με σκορ 3-1 για την 9η ”στροφή” του πρωταθλήματος της Γ΄ ΕΠΣ Πιερίας.

Ο Απόλλων, του Κώστα Τριανταφύλλου, που οδηγεί την κούρσα με 25 βαθμούς, ήταν ανώτερος από τον αντίπαλό του μόνο στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε δύο τέρματα και τρία δοκάρια να καταγράφονται στο ενεργητικό του, ενώ σφράγισε το τρίποντο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μετά το 60ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν χωρίς κανονικό τερματοφύλακα, ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και παρά την προσπάθειά τους κατάφεραν μόνο να μειώσουν το σκορ, μένοντας τελικά στους 6 βαθμούς και την 10η θέση της κατάταξης.

Το ”φιλμ” του αγώνα

Στο 16′ ο Χρήστος Κατσαμάγκας με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Απόλλων 1-0.

Στο 19′ ο Πέτρος Καρακούσης έγραψε το 2-0 με σουτ πλασέ σε διπλή προσπάθεια.

Στο 26′ διαγώνιο δυνατό σουτ του Θ. Βελέντζα, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γράψα και κατέληξε άουτ.

Στο 30′ καλό σουτ του Ι. Κατή η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 34′ ψηλοκρεμαστό σουτ του Ορφανίδη έξω από την περιοχή, ο Θωμόπουλος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 40′ η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι σε κοντινό πλασέ του Π. Καρακούση.

Στο 43′ μακρινό σουτ του Αβριωνίδη, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 47′ ο Γιάννης Κατής με πλασέ εντός περιοχής και λίγο πλάγια διεύρυνε το σκορ σε 3-0.

Στο 63′ ο Ευθύμης Μητσιόπουλος με ατομική προσπάθεια και σουτ μείωσε το σκορ στο τελικό 3-1.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Θάνου Αδαμόπουλου με βοηθούς τους κ.κ. Αλέξανδρο Κουκουβίτη, Θέμη Σκούμπα.

Απόλλων Ράχης (Κώστας Τριανταφύλλου): Θωμόπουλος, Θ. Βελέντζας, Βαϊτσόπουλος, Στεφανίδης, Νταμπώσης, Αβριωνίδης, Ν. Καρακούσης (65′ Θ. Θεοδώρου), Κ. Τριανταφύλλου (46′ Θ. Τριανταφύλλου), Χ. Κατσαμάγκας (72′ Γ. Βελέντζας), Π. Καρακούσης, Ι. Κατής.

Ταύρος Ελάφου (Ζαχαρίας Γκούτζας): Γράψας, Λιανός, Φωτόπουλος (33′ Ζαμαντζάς), Ν. Τσαταλμπάς, Κ. Τσαταλμπάς, Χ. Τσαπράνης, Μπογκντάνι (57′ Μποζίδης), Ορφανίδης, Μητσιόπουλος (84′ Τσιγκαρόπουλος), Τριγωντζής, Μπομπόλης.