Στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος Πάλης U17 που διεξάγεται στην Τουρκία βρίσκεται ο Αρίωνας Κολιτσόπουλος. Ο Ελληνας πρωταθλητής που μάγεψε, για μία ακόμη φορά με τις εμφανίσεις του θα διεκδικήσει αύριο το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 71κ., έχοντας ήδη εξασφαλίσει την θέση του στο βάθρο.

Παράλληλα ο Λευτέρης Παππάς κατέλαβε την 5η θέση, μιας και ηττήθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κολιτσόπουλος ήταν για μία ακόμη διοργάνωση ασυναγώνιστος και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Αναμφίβολα είναι μαθημένος στις επιτυχίες, αλλά στις παλαίστρες της Τουρκίας έγραψε την πιο χρυσή, μέχρι την επόμενη, στιγμή στην καριέρα του.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι επικράτησε του Μολδαβού Κρίστιαν Ρίσκα με 7-1 προκρίθηκε στους 16. Εκεί αντιμετώπισε τον Κορεάτη Σέονγκμιν Γιανγκ και επικράτησε με πτώση. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό παρότι βρέθηκε να χάνει ο Κολιτσόπουλος με 6-0 γύρισε το ματς 7-6 και τελικά επικράτησε με πτώση! Έτσι, πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Με νέα μεγαλειώδη εμφάνιση νίκησε με 7-3 τον Ντίας Σεϊτκαλίγιεφ από το Καζακστάν και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Εκεί κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Μοναδικός ανεπανάληπτος νίκησε με 2-1 τον Ρώσο Αμπντουραχμάν Αμπντουλκαντίροφ. Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρός, αλλά ο Κολιτσόπουλος ανέπτυξε τις αρετές του στην παλαίστρα επικράτησε με 2-1 και προκρίθηκε στον τελικό.

Στα 80κ. ο Λευτέρης Παππάς κατέλαβε την 5η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Ελληνας πρωταθλητής μπήκε γερά απέναντι στον Τερ Ματεβοσιαν και προηγήθηκε με 1-0 στο ημίχρονο. Τελικά δεν άντεξε κι έχασε με 8-2.

Στα 45κ. ο Θανάσης Τσινιάς θα αγωνιστεί στα ρεπεσάζ. Στο εναρκτήριο παιχνίδι του αντιμετώπισε τον Ρουστέμ Αμπατσίεφ που κατάγεται από την Ρωσία και γνώρισε την ήττα. Αυριο θα παλέψει με τον Γεωργιανό Τσετσκλαντζε και αν επικρατήσει θα αγωνιστεί για το χάλκινο μετάλλιο.