Δυο βαθμούς με το… καλημέρα, άφησε στην Κοζάνη κόντρα στον ΦΣ Κοζάνη ο Πιερικός, μένοντας στο 0-0, στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Παρά την υπεροχή που είχε η ομάδα της Πιερίας, δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα τέρμα που θα της επέτρεπε να φύγει με το “τρίποντο”, αξιοποιώντας μια από τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με κυριότερη το δοκάρι του Λαγού στο 5′.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με κύριο μέλημα να κλείσουν τους διαδρόμους προς τα καρέ τους και πήραν έναν πολύτιμό βαθμό.

Έτσι, οι Κατερινιώτες βρίσκονται ηδη στο -2 από τις προπορευόμενες ομάδες και θα πρέπει στη συνέχεια να βελτιώσουν την εικόνα τους, βρίσκοντας τον τρόπο να διασπούν κλειστές άμυνας, κάτι το οποίο αναμένεται να αντιμετωπίσουν κατά κόρον στη σεζόν.

5′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κέρι, ο Λαγός έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.
25′ Σουτ του Κραγιόπουλου από πλάγια, η μπάλα έφυγε άουτ.
37′ Σουτ του Τσαγκαλίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
48′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κέρι, ο Σουλιώτης έκανε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ.
49′ Σουτ του Κέρι μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
51′ Διαγώνιο σουτ του Βοριαζίδη, η μπάλα κατέληξε άουτ.
54′ Ο Λάμπογλου σε αντεπίθεση από πλευράς γηπεδούχων έκανε το σουτ που πέρασε άουτ.
63΄ Ο Κραγιόπουλος με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.
89′ Κεφαλιά του Σουλιώτη, απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Τρομπούκης.
90′ Ο Μπαστακός έκανε το σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια των γηπεδούχων.
90’+ Σουτ του Πάλλα από ευνοϊκή θέση, μπλόκαρε ο Μένκα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιαννακός με βοηθούς τους Μάτσια και Τσακιρόπουλο, της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Φ.Σ.Κοζάνη (Χάρης Βοριαζίδης): Σταυρίδης, Τρομπούκης , Πατσιαβούρας, Καραφυλλίδης, Τενεκές, Τριανταφυλλίδης, Λάμπογλου, Ντόνος (91′ Ραφαηλίδης), Ντινόπουλος (58′ Πάλλας), Βοριαζίδης, Μίχος (58′ Ουσταγιαννίδης)

Πιερικός (Περικλής Αμανατίδης): Μένκα, Ανδρικόπουλος, Τσαγκαλίδης, Στόϊος, Σουλιώτης, Σεχολλάρι (60’Παπαδόπουλος), Κραγιόπουλος (70′ Κοντοθανάσης), Λαγός, Μπαστακός, Κέρι, Γατόπουλος (70’Ίννος)