Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 67-55 από τον Ηρακλή Κοζάνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης Ιωάννης Σκαρκαλάς, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Ο Ηρακλής Κοζάνης είναι η ομάδα που πήρε την πρόκριση από τον όμιλο, καθώς σε ένα κλειστό παιχνίδι, στο οποίο έδειχνε να έχει τον έλεγχο ο Πιερικός Αρχέλαος, παρουσιάστηκε πιο δυνατός πνευματικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισορροπεί άμεσα το παιχνίδι, να προσπερνά με 16-14 στο 7’ 38”, να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων (22-17) στο 9’ 10” και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 22-18.

Η ομάδα της Κατερίνης έφτασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (28-18) στο 12’ 02”. Με ένα δεκατριών πόντων η ομάδα της Κοζάνης προσπέρασε με 31-28 στο 18’ 25” και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 33-31.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας οκτώ αναπάντητους πόντους για το 39-33 στο 22’ 09” και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε σε 46-42 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ηρακλή να τρέχει ένα 8-0 και να περνά μπροστά με 50-46, παίρνοντας με το μέρος του τόσο το μομέντουμ, όσο και την ψυχολογία και να ξεφύγει με 56-49 στο 34’ 52”. Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 56-53 3’ 45” πριν το τέλος, ωστόσο η ομάδα της Κοζάνης διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη με το τελικό 67-55.

Διαιτητές: Τογανίδου, Τσαπόγα.

Δεκάλεπτα: 22-18, 31-33, 46-42, 55-67.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Γελαστοπούλου 10, Παπαδοπούλου, Ζαμάνη 15 (3), Πιπερίδου Μ. 5 (1), Κιολέογλου 11 (2), Σωπιάδου 10, Μαυρίδου 2, Σφήκα, Σισμανίδου 2, Πιπερίδου Α.

Ηρακλής ΑΣ Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου 2, Σακίτα 6 (1), Ζηντσιόβα 9, Σαρρή 8, Γεωργάκα 2, Γκούμα 6 (1), Παπαζήση 26, Σούλο 2, Τοπάλη 6.