Σε έναν αγώνα που ξεκίνησε χθες αλλά ολοκληρώθηκε σήμερα και με αρκετές ώρες καθυστέρηση εξαιτίας των συνεχόμενων βροχοπτώσεων στο Μαϊάμι, ένας εξαιρετικός Denis Shapovalov επιβλήθηκε του Στέφανου Τσιτσιπά με 6-2, 6-4 και τον έβγαλε από πολύ νωρίς εκτός στο μονό του Miami Open.

O Shapovalov, ο οποίος χρησιμοποίησε το protected ranking του για να παίξει στο τουρνουά αφού έχει υποχωρήσει στο Νο.126 του κόσμου, έκανε εκπληκτικό ματς, βγαλμένο από τις καλύτερες μέρες του.

Ήταν καλύτερος και στα λίγα λεπτά που παίχτηκε τένις χθες, αλλά και σήμερα, για να πάρει δίκαια την 4η νίκη του επί του Τσιτσιπά σε 6 αναμετρήσεις (4-2), πρώτη από το 2020.

Ο Καναδός άνοιξε το ματς με break χθες, σε ένα game που ο Στεφ έσωσε 4 break points, αλλά ο Shapovalov έφτασε τελικά στο break στην 5η του ευκαιρία και έκανε το 1-0. Ακολούθησαν δυο σύντομα service games για τον κάθε παίκτη και το σκορ ήταν στο 2-1 υπέρ του Καναδού, όταν το ματς διακόπηκε από τη βροχή.

Αφού περίμεναν για κάμποση ώρα στα αποδυτήρια, τελικά αποχώρησαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε σήμερα, με αρκετές ώρες καθυστέρησης, εξαιτίας νέας βροχόπτωσης το πρωί στο Μαϊάμι.

Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Shapovalov να μην απειλείται σε κανένα service game του και να κάνει νέο break στο 7ο game (5-2), για να κλείσει το 1ο σετ στα 8 games.

Και στο 2ο σετ ήταν καλύτερος ο Καναδός, με τον Τσιτσιπά να κάνει περισσότερο μια προσπάθεια για να κρατηθεί όσο περισσότερο γίνεται στο ματς, αλλά να μην δείχνει ικανός για το κάτι παραπάνω.

Το πάλεψε όσο γινόταν πάντως ο Στεφ, που κέρδισε ένα επικό 3ο game, στο οποίο αρχικά προηγήθηκε με 40-0, μετά όμως ήρθε αντιμέτωπος 8 φορές με break point! Τα έσβησε όλα και μετά από 14 ισοπαλίες υπερασπίστηκε το σερβίς του, για το υπέρ του 2-1.

Στο 5ο game έσβησε 2 ακόμα break points του Shapovalov (3-2) και ο Καναδός τελικά έφτασε στο πολύτιμο break στην 11η ευκαιρία του στο σετ, στο κομβικό 9ο game, για να πάρει το προβάδισμα με 5-4. Ακολούθησε love service game για τον Shapovalov, που ολοκλήρωσε το ματς σε 1 ώρα και 43 λεπτά.

Από το 2019, όταν ήταν ημιφιναλίστ, έχει να κάνει μια μεγάλη πορεία στο Μαϊάμι ο Shapovalov, ο οποίος προσπαθεί να επανέλθει στο κορυφαίο επίπεδο. Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Alexander Bublik και Matteo Arnaldi.

Ο Τσιτσιπάς έχει ακόμα ανοιχτές υποχρεώσεις στο διπλό του Miami Open, όπου παίζει μαζί με τον Θανάση Κοκκινάκη. Οι δυο τους έχουν προκριθεί στον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Rajeev Ram και Joe Salisbury, Νο.3 στο ταμπλό.Αφού περίμεναν για κάμποση ώρα στα αποδυτήρια, τελικά αποχώρησαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε σήμερα, με αρκετές ώρες καθυστέρησης, εξαιτίας νέας βροχόπτωσης το πρωί στο Μαϊάμι.

Ο Τσιτσιπάς έχει ακόμα ανοιχτές υποχρεώσεις στο διπλό του Miami Open, όπου παίζει μαζί με τον Θανάση Κοκκινάκη. Οι δυο τους έχουν προκριθεί στον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Rajeev Ram και Joe Salisbury, Νο.3 στο ταμπλό.

Πηγή: Tennis News