Αποστολή στην Βέροια

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 66-73 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έκανε το καλύτερό του -αμυντικά- παιχνίδι για τριάντα πέντε λεπτά, εγκλώβισε τις επιθετικές αιχμές των Αετών και κατάφερε να προηγείται στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, οι μοναδικές φορές που η ομάδα της Κατερίνης δεν ήταν μπροστά στο σκορ ήταν στα πρώτα τριάντα επτά δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, μέχρι να σημειωθεί το πρώτο καλάθι, καθώς και για δεκατρία δευτερόλεπτα στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για μοναδική φορά στον αγώνα με 63-62. Στην συνέχεια όμως έβγαλε αντίδραση και κάνοντας ιδανικό finish έφτασαν στη νίκη που την επαναφέρει σε θέση play off και πιο συγκεκριμένα στην έκτη.

Όσον αφορά τους Αετούς, παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ έως και με δεκαπέντε πόντους, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα όχι μόνο να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά και να προσπεράσουν στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφεραν να έχουν την απαιτούμενη συνέχεια στα τελευταία τέσσερα λεπτά και γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους υποχωρώντας στην τέταρτη θέση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ράπτης (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο) και ο Ροδοστόγλου (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), ενώ από την ομάδα της Βέροιας ξεχώρισε ο Σαχμπατιάν (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα).

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 0-6 στο 2’ 29”, ενώ έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (2-12) στο 5’ 39” κρατώντας τους Αετούς χωρίς σκορ εντός παιδιάς για 6’ 22”. Η διαφορά έφτασε έως και τους δώδεκα πόντους (6-18) στο 7’ 29”, με τους γηπεδούχους να δείχνουν σφυγμό και να τρέχουν ένα 8-0 για το 14-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 10’ 14” η διαφορά έπεσε σε απόσταση μίας κατοχής (16-18), με το φιλοξενούμενο να φτάνει και πάλι τη διαφορά στους δέκα (20-30) στο 14’ 10”, ωστόσο σίγησε για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα η ομάδα της Βέροιας να μειώσει σε 26-30.

Οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη μείωσαν ξανά στους δύο (30-32) στο 21’ 36”, με την ομάδα της Κατερίνης, χάρη σε δύο σερί, πέντε πόντων το πρώτο και εννέα το δεύτερο να ξεφεύγει με 34-49 στο 26’ 21” και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 40-54.

Στην συνέχεια ήταν η σειρά των Αετών να πετύχουν έντεκα αναπάντητους ποντους για το 54-56 στο 32’ 45” ενώ πέρασαν για μοναδική φορά μπροστά στο σκορ στο 35’ 21” με 63-62. Οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη, όμως, απάντησαν με ένα επιμέρους 3-11 στα τελευταία 4’ 26” για να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 66-73.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Αναστασιάδης Γ., Κούρογλου.

Δεκάλεπτα: 14-18, 26-30, 40-54, 66-73.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρέτζης 6, Κοχλιαρίδης 7 (1), Σαχμπατιάν 15, Παπαδόπουλος 5 (1), Νικάι 3 (1), Γιαμπατζίδης, Ιωσηφίδης 12 (2), Μητακίδης 1, Γάτσος 10 (2), Γκανάς, Σαζακλίδης 7 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 20 (3), Λιόλιος 19 (3), Ράπτης 14, Καρκατσέλης 9 (1), Γκογκίδης 6 (2), Ιγγλέζος, Τσιόγκας 5 (1).