Ο Αρχέλαος Σαββίδης Team ηττήθηκε με 31-27, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Σαββίδης Team δε μπήκε καλά στον αγώνα με αποτέλεσμα ο Πρωτέας να προηγηθεί με διαφορά πέντε τερμάτων (9-4) στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο αντέδρασε άμεσα βρίσκεται πίσω στο σκορ με την ελάχιστη διαφορά (12-11), πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 16-11 υπέρ του Πρωτέα.

Ανάλογο με το πρώτο ημίχρονο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου, με αποτέλεσμα η ομάδα της Άρτας να αποσπαστεί με οκτώ τέρματα διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια, η ομάδα του Σωκράτη Σκούφα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 31-27.

Παρά την ήττα του, ο Αρχέλαος Σαββίδης Team εξασφάλισε την συμμετοχή του στους αγώνες κατάταξης για την άνοδο στην Handball Premier, καθώς διασφάλισε τη διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει στον πρώτο γύρο (43-32). Μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής και μία στροφή πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, βρίσκεται στην 3η θέση με 22 βαθμούς, όσους έχει και η Δράμα και δύο περισσότερους από τον Πρωτέα. Στην τελευταία αγωνιστική η Δράμα υποδέχεται στον Πρωτέα και όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα, έχει εξασφαλίσει, στην χειρότερη περίπτωση την 4η θέση, καθώς σε κάθε περίπτωση διπλή υπερτερεί των αντιπάλων του, ενώ σε περίπτωση νίκης του Πρωτέα και ήττας του Αρχέλαου Σαββίδης Team –που υποδέχεται την πρωτοπόρο ΧΑΝΘ- προκύπτει τριπλή ισοβαθμία και μένει εκτός τετράδα η Δράμα.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπουγιάκας.

Πεντάλεπτα: 4-3, 8-4, 9-4, 10-7, 12-11, 16-11 (ημ.), 20-13, 22-14, 24-17, 25-19, 27-22, 31-27.

Πρωτέας Άρτας (Αρβανίτης): Τσούλος, Τσέλιος 14, Τλούπας 1, Χριστακόπουλος 2, Κίτσος 2, Τσέλιος Ν. 3, Ματσούκας, Μέλλος, Τσέλιος Γ., Γεωργαλής, Ρίζος, Μπισκανάκης 1, Ντάλας 3, Κωνσταντίνου 1, Τσάκαλος 4, Βουρλόκας

Αρχέλαος Σαββίδης Team (Σκούφας): Ξεφτέρης, Δραντζίου, Ράπτης 4, Τριανταφύλλου 5, Κοσμίδης, Ξώνης 2, Κοσμίδης Η., Θυμιόπουλος 5, Ράντος 2, Καϊμακαμής 2, Χαραλαμπίδης 2, Ραντζέλοβιτς 5