Δελτίο τύπου για την εκτός έδρας ήττα από την Δάφνη Δαφνίου με 72-69, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, εξέδωσε ο Φίλιππος Βέροιας.

Το κείμενο:

“Στα τελευταία 13,5 δευτερόλεπτα κρίθηκε ο αγώνας Δάφνη Δαφνίου – Φίλιππος Βέροιας με τα διαδοχικά τρίποντα των Ελευθεριάδη, Ζαραϊδώνη. Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη 13,5” πριν το τέλος βρισκόταν πίσω στο σκορ με 69-66 αλλά ο Δάνης Ελευθεριάδης με τρίποντο “βόμβα” έκανε το σκορ 69-69.

Οι γηπεδούχοι όμως με σουτ του Αριστοτέλη Ζαραϊδώνης 3,5” πριν από τη λήξη έγραψαν το τελικό 72-69. Γενικά το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ.

Στο 10′ ο Φίλιππος Βέροιας προηγήθηκε με 13-15 ενώ το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 34-30. Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια. Στο 30′ η ομάδα της Βέροιας βρέθηκε μπροστά με 48-51 ενώ τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι γηπεδούχοι που σφράγισαν την νίκη τους με 69-72.

Διαιτητές: Τσιμπούρης – Ρίζος – Νάστος.

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-30, 48-51, 72-69.

Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 16 (1), Μαλέλης 12 (2), Καννάς 2, Καραΐσκος 2, Σούμαν 2, Τσορμπατζόγλου 2, Τζουγκαράκης 2, Μπήλιος, Μπέμπης 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζαραϊδώνης 12 (1), Στεφανίδης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Ντόβας 15 (3/12 τρίποντα), Ελευθεριάδης 20 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κοθράς 12 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 11 (17 ριμπάουντ), Πιλκούδης 5, Καραγεωργίου 1″.