Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 53-66 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Αιγινιακό, έκανε το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, εκεί που θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Ζαφειράκη Νάουσας, ΠΑΟΚ Αλμωπίας, Εδεσσαϊκό και ΑΓΕ Πιερίας. Ο Αιγινιακός από την πλευρά του θα αντιμετωπισει τον Αετό Κιλκίς σε διπλούς αγώνες, για τις θέσεις 11-12.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Μπαρλαγιάννης (Αιγινιακός) και Δημάκας (Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών) με είκοσι τέσσερις πόντους με τον Στόιτση (Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών) να ακολουθεί με δεκαεπτά.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Μέγας Αλέξανδρος, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 13-31.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί να μειώθηκε η παραγωγικότητα των δύο ομάδων, ωστόσο ο φιλοξενούμενος διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, διεύρυνε το προβάδισμά του και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 19-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Αιγινιακό να πετυχαίνει τους δεκατέσσερις από τους είκοσι έναν πόντους της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-55.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με την ομάδα των Γιαννιτσών να διαχειρίζεται το προβάδισμά της και να επικρατεί με το τελικό 53-66.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Παπαπέτρου.

Δεκάλεπτα: 13-31, 19-48, 33-55, 53-66.