Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 88-48 του Αιγιναικού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των Play Off της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να αποδείξει έμπρακτα ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί του ζευγαριού και μετέτρεψε πρόωρα τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλου, κάνοντας το 1-0 και πλέον απέχει μόνο μία νίκη από τα προημιτελικά του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Δημάκας του Μέγα με τριάντα δύο πόντους, με τον Χατζηχαρίση του γηπεδούχου να ακολουθεί με είκοσι έναν και τον Χατζόπουλο (Αιγινιακός) με δεκαεπτά.

Κυρίαρχος ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου έχτισε μία διψήφια διαφορά και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 23-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει τριπλάσιους πόντους από τον αντίπαλό του, με το επιμέρους 28-9 της περιόδου να διαμορφώνει το 51-19 του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την την ομάδα των Γιαννιτσών να σκοράρει δεκαοκτώ πόντους, το φιλοξενούμενο δεκαεπτά και το σκορ να διαμορφώνεται στη λήξη της περιόδου σε 69-36.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μέγα Αλέξανδρο να επικρατεί με το τελικό 88-48.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Γκαντίδης Θ.

Δεκάλεπτα: 23-10, 51-19, 69-36, 88-48.