Ο Εργόναθλος επικράτησε με 94-63 του Μεγάλου Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Παύλου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

67 πόντοι ήταν έως και χθες ο μέσος όρος της επίθεσης του Εργόναθλου την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. 58,75 ο μέσος όρος πόντων που δεχόταν ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών στο ίδιο διάστημα. Στις 5 Απριλίου του 2023 ήταν η μοναδική φορά που ο Εργόναθλος κατάφερε να σημειώσει 80 πόντους στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, όταν ηττήθηκε στη Νάουσα από τον Ζαφειράκη με 96-80. Όλα αυτά τα στατιστικά πήγαν περίπατο σήμερα, με τους παίκτες της ομάδας του Πολυκάστρου να “βρίσκονται στην ζώνη”, να διαλύουν κάθε αμυντικό σύστημα του Μέγα και να επικρατούν με 94-63 τερματίζοντας το αήττητο της ομάδας των Γιαννιτσών.

Ημερίδης (31 πόντοι με 5 τρίποντα), Σιδηρόπουλος (25 πόντοι με 1 τρίποντο) και Κηρύκος (12 πόντοι) σημείωσαν περισσότερους πόντους απ’ όσους όλος ο Μέγας Αλέξανδρος, ο οποίος είχε για πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο Γ. (19 πόντοι με 1 τρίποντο).

Παρόλα αυτά, δεν υπήρξε μεταβολή στη βαθμολογική κατάταξη των ομάδων, με τον Μέγα Αλέξανδρος να παραμένει πρώτος και τον Εργόναθλο στην τέταρτη θέση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν σαράντα πόντους και τον Εργόναθλο, του οποίου ήταν το λιγότερο παραγωγικό δεκάλεπτο) να προηγείται με 22-18.

Ο γηπεδούχος παρέμεινε συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με τον αντίπαλό του που σημείωσε μόλις δέκα πόντους, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 46-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η συνολική παραγωγικότητα ανέβηκε στους σαράντα έξι πόντους, με την ομάδα του Πολυκάστρου να υπερτερούν με το επιμέρους 25-21 και το σκορ να διαμορφώνεται σε 71-49.

Οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 94-63.

Διαιτητές: Γκαντίδης Θ., Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 22-18, 46-28, 71-49, 94-63.