Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε στην παράταση με 75-83 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 2η και τελευταία αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 7-8.

Με δύο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Βατανιακός κατάφερε να τερματίσει στην έβδομη θέση, αφήνοντας ένα σκαλί πιο κάτω την ΑΓΕ Πιερίας

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπίσμπας του Βατανιακού με είκοσι έξι πόντους, με τον Πούλιο (ΑΓΕΠ) να ακολουθεί με δεκαεννέα και τον Βαρδακώστα (Βατανιακός) με δεκαεπτά.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-18.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 28-31.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΓΕΠ να σημειώνει δεκαέξι πόντους, τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη δεκαεννέα και το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 44-50.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τη γηπεδούχο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους εξήντα οκτώ πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Βατανιακός ήταν καλύτερος, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 75-83.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 16-18, 28-31, 44-50, 68-68, 75-83.