Ο Βατανιακός επικράτησε με 89-82 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 7-8.

Το πρώτο βήμα για την κατάληψη της έβδομης θέσης εκανε ο Βατανιακός, ο οποίος κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μπίσμπας του Βατανιακού με τριάντα οκτώ πόντους, με τον Βαβατσιούλα (ΑΓΕΠ) να ακολουθεί με τριάντα πέντε και τον Βαρδακώστα (Βατανιακός) με είκοσι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το οποίο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης καθώς σημειώθηκαν πενήντα ένας πόντοι, με την ΑΓΕΠ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 25-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη συνέχισε να σκοράρει με την ίδια συνέπεια, με τον Βατανιακό να μη μπορεί να ακολουθήσει και οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-53.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Βατανιακό, ο οποίος σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους και δεχόμενος μόλις δεκαπέντε προσπέρασε με 71-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, με το γηπεδούχο να επικρατεί με το τελικό 89-82.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Παπαπέτρου.

Δεκάλεπτα: 25-26, 43-53, 71-68, 89-82.