Οι Ίκαροι Γιαννιτσών επικράτησαν με 76-68 του Εδεσσαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η και τελευταία αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-6.

Με νίκη έκλεισαν την σεζόν οι Ίκαροι, οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα, με τον Εδεσσαϊκό να κάνει το ντεμαράζ στο τέταρτο δεκάλεπτο και να καταλαμβάνει την πέμπτη θέση και την ομάδα των Γιαννιτσών την έκτη.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Λαγός των Ικάρων Γιαννιτσών και ο Πέτκος του Εδεσσαϊκού με είκοσι τρεις πόντους, με τον Βάτση (Εδεσσαϊκός) να ακολουθεί με δεκαέξι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Ικάρους να βρίσκονται κοντά στο σκορ στην ολοκλήρωσή του με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, περιόρισαν επιθετικά τον Εδεσσαϊκό καταφέρνοντας να ξεφύγουν στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-28.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα των Γιαννιτσών να σημειώνει δεκαεννέα πόντους, το φιλοξενούμενο δεκατρείς και το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έδεσσας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, με την οποία είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα, με τους Ικάρους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 76-68.

Διαιτητές: Μητώνας, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 22-18, 41-28, 60-41, 76-68.