Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 71-61 των Ικάρων Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Έδεσσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-6.

Το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου πήρε ο Εδεσσαϊκός, στη μάχη για την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης, καθώς μετά από ένα κλειστό παιχνίδι κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Πέτκος του Εδεσσαϊκού με είκοσι εννέα πόντους, με τον Μπογδάνη (Ίκαροι Γιαννιτσών) να ακολουθεί με είκοσι πέντε και τους Βάτση, Κληντσάρη (Εδεσσαϊκός) και Μπαγιώκα (Ίκαροι Γιαννιτσών) με δώδεκα.

Καλύτερα μπήκε ο Εδεσσαϊκός στην αναμέτρησης, όπου χάρη στην πολύ καλή αμυντική του λειτουργία κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι βρέθηκαν επιθετικά από το ναδίρ στο ζενίθ και κατάφεραν χάρη στην ευστοχία τους να κλείσουν την εις βάρος τους διαφορά, με το γηπεδούχο ωστόσο να διατηρείται μπροστά στο σκορ και να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 34-31.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να πετυχαίνουν είκοσι έναν πόντους, τους φιλοξενούμενους είκοσι δύο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός ανέβασε ξανά την αποτελεσματικότητά του στην άμυνα, περιόρισε την ομάδα των Γιαννιτσών στους οκτώ πόντους κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-61.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 17-9, 34-31, 55-53, 71-61.