Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 75-80 από τον Βατανιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική των αγώνων κατάταξης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 3-4.

Μετά από ένα θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου σημειώθηκαν πενήντα έξι πόντοι και ο Αιγινιακός είχε το προβάδισμα, ο Βατανιακός εγκλώβισε το γηπεδούχο με την άμυνά του και πήρε στα χέρια του τα ηνία του αγώνα, ισοφάρισε την σειρά και πλέον η τρίτη θέση θα κριθεί την Τετάρτη στην Κατερίνη.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσμα μία επιθετική ωδή και των δύο ομάδων, με τον Αιγινιακό να έχει τον κύριο λόγο στην παράσταση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 32-24.

Από τους πενήντα έξι πόντους, η παραγωγικότητα έπεσε στους είκοσι επτά το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να περιορίζει τον αντίπαλό του στους εννέα πόντους και να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (41-42).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να σημειώνει δεκαεννέα πόντους και δεχόμενος έξι λιγότερους έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 54-61.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να διατηρεί το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με 75-80.

Διαιτητές: Χρυσάφης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 32-24, 41-42, 54-61, 75-80.